Попри те, що до 2018 року в Україні офіційно діє мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення, сьогодні в Інтернеті досить часто зустрічаються оголошення про продаж земельних паїв.

Що мається на увазі під таким продажем? За відсутності законних способів купівлі-продажу, продавці самі ж пропонують різні схеми переоформлення. Найпоширеніша на сьогодні – укладання договору емфітевзису, за яким власник земельної ділянки сільськогосподарського призначення передає своє право користування іншій особі на довгостроковій основі.

Станом на березень 2017 року на популярному серед українців сервісі ОLX було опубліковано 1035 оголошень про продаж земельних паїв з усієї України. Така кількість пропозицій є цілком достатньою для того, щоб зробити певні висновки та узагальнення.

Найбільша кількість оголошень про продаж паїв – у Київській, Одеській, Дніпропетровській та Запорізькій областях. Найменша – у Житомирській, Рівненській, Тернопільській, Волинській та Луганській. (Лише по 1-2 оголошення було знайдено з Івано-Франківської, Закарпатської, Львівської та Чернівецької областей, тому такі пропозиції не враховувались.)

Найдешевше продають паї у Запорізькій, Донецькій та Луганській областях – тут середня ціна пропозиції не перевищує 2000 дол./га.

В середньому від 2000 до 2500 дол./га продають земельні паї у Херсонській, Миколаївській, Житомирській, Чернігівській та Дніпропетровській областях. Дещо дорожче – від 2500 до 3000 дол./га – у Кіровоградській, Харківській, Сумській та Рівненській областях. Середня ціна пропозиції в Одеській, Черкаській, Тернопільській та Хмельницькій областях становить від 3000 до 3500 дол./га.

Найвищі середні ціни пропозицій серед областей України – у Полтавській, Вінницькій, Волинській – від 3500 до 4000 дол./га, та у Київській області – понад 6000 дол./га.

В цілому ж по Україні, середня ціна пропозиції становить 2875 доларів за гектар. Мінімальні ціни продажу паїв – на рівні 400-450 дол./га, максимальні – близько 13 000 дол./га.

Зауважимо, що для розрахунку середніх цін брались до уваги лише пропозиції щодо продажу землі саме для виробництва сільськогосподарської продукції. Не враховувались оголошення про продаж паїв, які становлять певний комерційний інтерес, тобто з огляду на особливості місце розташування (наближеність до великого населеного пункту, розташування біля траси) пропонуються для будівництва комерційних об‘єктів або під житлову забудову. Ціна пропозицій таких ділянок є на порядок вищою і складає від п‘ятисот до десятків тисяч доларів за сотку.

Нагадаємо, що за даними Держгеокадастру, у 2016 році середня орендна плата за 1 га сільськогосподарських земель приватної форми власності по Україні становила 1 093 грн. Найвищою орендна плата за земельнi паї була в Полтавськiй (2243 грн./га), Черкаськiй (2215 грн/.га) та Харкiвськiй (1603 грн./га) областях. Найменше платили за оренду паїв в Київськiй (533 грн./га), Закарпатськiй (596 грн./га) і Тернопiльськiй (672 грн./га) областях.

Ви можете безкоштовно розмістити оголошення про продаж (оренду) земельної ділянки на порталі “Український земельний ринок”.