Легально продати чи купити земельний пай в Україні неможливо – на відчудження земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва продовжує діяти мораторій. Проте, в країні давно існує т.зв. сірий ринок, коли з використанням легальних схем відбувається по суті прихований продаж таких земель. Найпоширеніші схеми – укладання договору довгострокової оренди або емфітевзису між власником землі та зацікавленою особою з одноразовою виплатою обумовленої суми та з умовою відмови від права власності на ділянку у майбутньому – після відміни мораторію.

Станом на березень 2019 року на сервісі ОLХ опубліковано більше 1200 оголошень про продаж паїв. Найбільша кількість оголошень – у Дніпропетровській, Харківській, Запорізькій, Київській та Одеській областях. Найменша – у Закарпатській, Івано-Франківській та Львівській.

Варто зазначити, що в окрему категорію слід винести пропозиції продажів земельних паїв для можливого комерційного використання. Дійсно, вигідне розташування ділянки (на фасаді траси, на межі великого населеного пункту або у мальовничій місцевості) робить її досить привабливою з комерційної точки зору, тому такі ділянки пропонуються до продажу за значно вищими цінами. Ціни на такі ділянки стартують від 10 000 у.о. за гектар, верхня ж межа знаходиться в районі 100 000 у.о. за гектар. Втім, зважаючи на заборону зміни цільового призначення цієї категорії земель, питання доцільності придбання таких об‘єктів з метою комерційного використання в нинішніх умовах виглядає досить спірним.

Що стосується продажу земельних паїв, які пропонуються для використання власне за прямим призначенням – для сільськогосподарського виробництва, то середня ціна пропозицій таких ділянок по Україні станом на березень 2019 року становить 2880 доларів за гектар.

Найдешевше пропонують до продажу паї у Донецькій, Луганській областях та АР Крим – тут середня ціна пропозиції не перевищує 2000 дол./га.

В середньому від 2000 до 2500 дол./га продають земельні паї у Запорізькій, Херсонській, Житомирській та Миколаївській областях.

Дещо дорожче– від 2500 до 3000 дол./га – оцінюють свою землю власники у Харківській, Дніпропетровській, Чернігівській та Сумській областях.

Середня ціна пропозиції у Волинській, Рівненській, Чернівецькій, Кіровоградській та Тернопільській областях становить від 3000 до 3500 дол./га.

Найвищі середні ціни пропозицій серед областей України – у Вінницькій, Хмельницькій, Полтавській, Черкаській, Одеській – від 3500 до 4000 дол./га, та у Київській області – близько 6000 дол./га.

Нагадаємо, у 2018 році середня вартість оренди земельного паю по Україні становила 1613 гривень за гектар. Найвищою була орендна плата за паї у Черкаській (3524,7 грн/га), Полтавській (2970,1 грн/га) та Харківській (2494,7 грн/га) областях. Найменше платили за паї у Запорізькій (878 грн/га), Херсонській (926,9 грн/га) та Закарпатській (930,6 грн/га) областях.

Для тих, хто бажає вигідно здати в оренду свій земельний пай, пропонуємо безкоштовно розмістити оголошення на порталі «Український земельний ринок».