Повідомлення прес-служб обласних прокуратур від 25-26 квітня 2019 року.

За втручання прокуратури на Вінниччині громаді повернуто земельну ділянку вартістю 5 млн. грн., повідомляють у прес-службі прокуратури Вінницької області.

Рішенням районного суду Вінницької області у минулому році задоволено позовну заяву керівника Бершадської місцевої прокуратури Вінницької області про розірвання договору оренди землі та повернення земельної ділянки площею 3,8 га, яка знаходиться в межах населеного пункту смт. Чечельник.

Підставою звернення до суду стала систематична несплата орендної плати в період часу 2013-2017 роки на загальну суму понад 300 тис. гривень.

Бершадською місцевою прокуратурою у квітні поточного року забезпечено реальне виконання зазначеного рішення суду, державі в особі селищної ради  повернуто вказані землі промисловості вартістю 5 млн гривень.

Завдяки прокуратурі земельна ділянка вартістю більше півмільйона гривень повернута у власність громади міста Івано-Франківська, інформує прес-служба прокуратури Івано-Франківської області.

Івано-Франківським міським судом задоволено позовну заяву Івано-Франківської місцевої прокуратури в інтересах міської ради до фізичних осіб про визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки, скасування запису про державну реєстрацію земельної ділянки та витребування земельної ділянки вартістю 604 190 грн у комунальну власність.

Зокрема, вироком у кримінальній справі встановлено, що з використанням підробленого державного актапро право приватної власності на земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку фізичною особою, яка достовірно знала, що така земельна ділянка їй у власність не надавалась, укладено договір купівлі-продажу спірної земельної ділянки.

Згідно з ч. 6 ст. 82 ЦПК України,вирок суду в кримінальному провадженні, який набрав законної сили, є обов’язковим для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок. На підставі цього судом винесено рішення на користь міської ради, в інтересах якої до суду звернулись органи прокуратури.

На Закарпатті прокуратура не тільки повернула державі землі відчуженні незаконним шляхом, а й попередила ймовірні протиправні розпорядження землями оборони та лісу, повідомили у прес-службі прокуратури Закарпатської області.

На Берегівщині прокуратурою доведено, що земельні ділянки лісу, які розташовані впритул до відомого усім туристично-рекреаційного комплексу Косинських термальних вод були незаконно та безоплатно передані у приватну власність громадян, без їх вилучення та зміни цільового призначення, а також з перевищенням повноважень органів місцевого самоврядування.

На даний час, судом задоволено усі 15 позовних заяв поданих прокуратурою  щодо відстоювання права держави на землі лісів. В результаті, на підставі 12 рішень суду, які вже набули законної сили, у державну власність повернуто понад 7,7 га лісів. В інших, ще триває судовий розгляд в апеляційній інстанції.

Окремо також буде надана оцінка законності таких дій у рамках кримінального провадження, розпочатого за ч.2 ст.364 КК України (зловживання владою чи службовим становищем), де наразі триває досудове розслідування.

Також, за позовними заявами прокуратури у суді визнано протиправною бездіяльність Мукачівського прикордонного загону та зобов’язано вжити передбачених законом заходів щодо узаконення права користування земельними ділянками у межах прикордонної смуги площею 8821,38 га. Вартість даних земель складає понад 232 млн грн.

Йдеться про землі між лінією державного кордону України та лінією основних інженерних споруд на території Берегівського, Виноградівського, Хустського, Тячівського та Рахівського районів та оформлення речових прав на них. Саме відсутність до цього часу у держприкордслужби правовстановлюючих документів на землю, сприяло окремим посадовцям органів місцевого самоврядування маніпулювати можливістю розпорядження особливими земельними ділянками, а певним особам – створити так званий, «приватний кордон».

В результаті, прокуратура домоглась в суді скасування вказаних незаконних актів та повернення у державну власність земельних ділянок уздовж лінії державного кордону, які свого часу, чиновниками незаконно було надано у приватну  власність.

У Запорізькій області прокуратура домоглась повернення державі земельної ділянки вартістю понад 2 млн. грн., повідомили у прес-службі прокуратури області.

Рішенням Господарського суду Запорізької області задоволено позовні вимоги керівника Токмацької місцевої прокуратури Запорізької області щодо скасування рішення органу місцевого самоврядування.

Раніше даним органом місцевого самоврядування, без відповідної правової підстави та за відсутності повноважень, було надано у користування закладу професійно-тенічної освіти земельну ділянку державної форми власності площею 1,7 га та вартістю понад 2 млн. грн.

Відтак, завдяки активній позиції, прокуратура домоглась скасування незаконного рішення.

Судом задоволено позов органів прокуратури Київської області щодо повернення державі 180 га землі вартістю 50 млн грн, повідомляє прес-служба прокуратури Київської області.

Кагарлицькою місцевою прокуратурою за результатами аналізу додержання вимог земельного законодавства на території Богуславського району виявлені порушення вимог земельного законодавства при відведенні в оренду особі земельних ділянок загальною площею 180 га, вартістю майже 50 млн грн, у зв’язку з чим до Богуславського районного суду було подано позовну заяву.

Рішенням Богуславського районного суду позовну заяву прокуратури задоволено в повному обсязі. Визнано незаконними та скасовано розпорядження Богуславської районної державної адміністрації, прийняті ще в 2012 році, про надання дозволу громадянину на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду та для ведення особистого селянського господарства на території Біївецької сільської ради Богуславського району Київської області.

Таким чином в державну власність буде повернуто 180 га землі вартістю майже 50 млн грн.

Прокуратура повернула громаді на Львівщині 3 га землі вартістю майже 3 млн грн, повідомляють у прес-службі прокуратури Львівської області.

Жовківським районним судом у лютому 2019 року задоволено дві заяви органів прокуратури області щодо визнання відумерлою спадщини після смерті громадян.

Зокрема, прокуратура вимагала визнану відумерлою спадщину (земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 3,03 га вартістю понад 2,6 млн грн) передати у власність територіальній громаді Туринської сільської ради.

Зазначається, що прокурор звернувся до суду, оскільки було порушено інтереси держави внаслідок невжиття органом місцевого самоврядування заходів щодо оформлення права власності на ці земельні ділянки, що могло призвести до їх протиправного використання.

Відтак, після набрання рішеннями судів законної сили, завдяки заходам, вжитим прокуратурою на стадії їх реального виконання, земельні ділянки повернуто територіальній громаді.

На Миколаївщині прокуратура продовжує вживати заходи до повернення державі особливо цінних земель ландшафтного парку «Кінбурнська коса», повідомляє прес-служба прокуратури Миколаївської області.

Прокуратура Миколаївщини, реалізуючи представницькі повноваження, продовжує послідовну наступальну роботу щодо виявлення порушень земельного законодавства при наданні у приватну власність особливо цінних земель, розташованих у межах прибережних захисних смуг  Чорного моря.

Так, Миколаївською місцевою прокуратурою № 1 з метою відновлення порушених прав держави до Очаківського міськрайонного суду пред’явлено позовну заяву про визнання недійсним державного акту та повернення громадянином у власність держави земельної ділянки площею 0,5 га, розташованої в межах об’єкту природно-заповідного фонду – Регіонального ландшафтного парку «Кінбурнська коса».

Спірну земельну ділянку відповідач отримав у приватну власність для ведення фермерського господарства попри те, що земля перебувала на території ландшафтного парку, на унікальному для Європи місці масового зростання орхідей, які внесені до Червоної книги України.

На ділянці зростають особливо цінні рослини, що спеціально охороняються законом та становлять виключну цінність для народу. Також це древньорічкова рівнинно – піщана долина та унікальні приморські засолені ландшафти, у природних комплексах яких є, окрім орхідей, інші види рослин, грибів і тварин, які внесені до Червоної книги України, Європейського та Світового Червоних списків.

Кінбурнські природні комплекси на сьогодні не тільки зберегли свою специфічну біорізноманітність, вони слугують джерелом генетичного матеріалу для відтворення біорізноманіття в інших місцях України та Європи. Тут є великі запаси лікарських рослин — цмину щитконосного, золототисячника, звіробою, алтея лікарського, пижми.

Наразі судом відкрито провадження у справі.

Прокуратура Полтавської області вимагає повернути державі земельну ділянку площею майже 6 га вартістю понад 10 млн грн, якою безкоштовно та незаконно користується громадська організація, повідомили у прес-службі прокуратури Полтавської області.

У 2017 році рішенням сесії Заводської міської ради на умовах безкоштовного сервітуту передано у користування одній із громадських організацій земельну ділянку промисловості площею майже 6 га вартістю понад 10 млн грн.

Відповідно до вимог Земельного кодексу набуттю права на оренду земельної ділянки державної або комунальної власності передує проведення земельних торгів. Окрім цього, відповідно до ст. 401 ЦК України, право користування чужим майном (сервітут) може бути встановлене щодо земельної ділянки, інших природних ресурсів або іншого нерухомого майна для задоволення потреб інших осіб, які не можуть бути задоволені іншим способом. Сервітут може належати власникові сусідньої земельної ділянки, а також іншій, конкретно визначеній особі.

Водночас, з’ясовано, що об’єкти нерухомості, які перебувають у власності громадської організації, на переданій земельній ділянці на умовах безоплатного сервітуту, відсутні. Також відсутнє право власності чи оренди на суміжні земельні ділянки, для забезпечення проїзду, проходу чи усунення інших недоліків. Таким чином, правом земельного сервітуту було підмінене право оренди земельної ділянки.

З метою захисту інтересів територіальної громади, прокуратурою скеровано позов до суду про визнання незаконним та скасування рішення Заводської міської ради, визнання недійсним договору про встановлення земельного сервітуту та повернення земельної ділянки площею майже 6 га вартістю понад 10 млн грн.

Наразі судом відкрито провадження у справі.

На Тернопільщині за втручання прокуратури громада отримала у власність майже 13 га землі вартістю понад 1 млн грн – повідомлення від прес-служби прокуратури Тернопільської області. 

Теребовлянською місцевою прокуратурою до місцевого суду подано позовні заяви про визнання відумерлою спадщини трьох громадян Підгаєцького району у виді земельних ділянок загальною площею 12,9 га вартістю понад 1 млн грн та передання їх у комунальну власність.

Підгаєцьким районним судом Тернопільської області заяви прокурора задоволено у повному обсязі, земельні ділянки у с. Мозолівка передано у власність територіальної громади.

У Харківській області прокуратура через суд повернула державі сільгоспземлі вартістю понад 46 млн. грн., повідомили у прес-службі прокуратури області.

Балаклійський районний суд області задовольнив позов прокуратури про повернення державі майже 415 га сільськогосподарських земель вартістю близько 46,5 млн. грн.

Як розповів керівник Лозівської місцевої прокуратури Ігор Білодід, йдеться про 11 земельних ділянок на території Шебелинської сільської ради.

Зазначені території наприкінці 2014 року на підставі наказів ГУ Держземагентства в області отримав в оренду на 49 років місцевий мешканець. Землі виділялися без торгів для ведення фермерського господарства.

Однак господарства чоловік так і не створив. Усі ділянки він передав в суборенду одному з ПрАТ уже за кілька місяців після того, як сам отримав їх у користування.

Оскільки землі не були використані орендарем за цільовим призначенням, прокуратура звернулася з позовом до суду про скасування договорів оренди й суборенди й повернення земель у власність держави. Наразі позовні вимоги прокурора задоволені районним судом. Триває час на апеляційне оскарження.

За позовом прокуратури Хмельниччини припинено незаконне використання земель державної власності вартістю 19 млн грн, повідомляє прес-служюа прокуратури Хмельницької області.

За принципової позиції прокуратури постановою Північно-західного апеляційного господарського суду задоволено апеляційну скаргу прокуратури області та позовні вимоги про визнання недійсними 12 договорів оренди земельних ділянок загальною площею 317 га, розташованих на території Ізяславського району Хмельницької області.

Вартість цих земель сільськогосподарського призначення складає понад 19 млн грн.

Як повідомив начальник управління представництва інтересів держави у суді прокуратури області Андрій Гаврилик, підставою для прокурорського реагування стало те, що в порушення вимог законодавства, яким передбачено дотримання конкурсних засад при передачі таких земель,  вказані ділянки державної форми власності були надані Головним управлінням Держгеокадастру в Хмельницькій області юридичній особі без проведення земельних торгів (аукціону) з продажу права їх оренди.

Допущені  порушення за умови дефіциту земельних ресурсів та наявного попиту на отримання в оренду земель сільськогосподарського призначення не дали змогу встановити ринкову орендну плату за їх використання.

Отримання земельних ділянок у користування поза конкурсною процедурою надає переваги відповідним користувачам поряд з іншими добросовісними орендарями та створює корупційні ризики.

Відтак, за рішенням суду незаконне використання вказаних земель припинено.