Близько сотні злочинів у сфері земельних відносин виявили минулого року співробітники управління Державної служби боротьби з економічними злочинами головного управління Міністерства внутрішніх справ у Київській області, пише Дзеркало тижня.

За словами заступника начальника відділу протидії злочинам у сфері земельних відносин управління Державної служби боротьби з економічними злочинами ГУ МВС України в Київсь¬кій області Руслана Петренка, серед злочинів, пов’язаних із земельною сферою, незмінно є факти хабарництва при спробі одержати наділ в незаконний спосіб. Таких випадків традиційно чимало. Найбільш резонансним прикладом зловживань у сфері земельних відносин правоохоронці не без підстав уважають порушену прокурором Київської області кримінальну справу проти міського голови одного з населених пунктів пристоличного регіону та депутата міської ради, які вимагали хабар у розмірі 190 тисяч гривень за продовження договору оренди земельної ділянки. Хабар вони одержали. Чи одержать строк? Заповзятливий депутат місцевої ради «ініціював» одержання хабара від місцевого жителя нібито за сприяння у вирішенні питання виділення в оренду земельної ділянки розміромв 0,25 га, а також за продовження договору оренди земельної ділянки площею 0,5 га. Завадили співробітники УДСБЕЗ ГУ МВС України в Київській області.

Прокуратура Київської області порушила кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого частиною 3 статті 368 Кримінального кодексу Ук¬раїни (одержання хабара в особ¬ливо великому розмірі або службовою особою, яка займає відповідальне становище). Санк¬ція статті передбачає позбавлення волі на строк від п’яти до деся¬ти років з позбавленням права обіймати певні посади чи зай¬матися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.Проводяться слідчі й оперативно-розшукові заходи для встановлення осіб, причетних до вчинення цього злочину.

— Щодо мера, інших співробітників міської адміністрації проводиться перевірка на предмет їхньої причетності до цієї справи. За її результатами стане відомо, чи треба ще застосовувати якісь санкції, — повідомив керівник прес-служби ГУ УМВС у Київській області Микола Жукович.

Утім, дещо стало надбанням гласності вже зараз. Наприклад, той факт, що деякі високопоставлені чиновники, яких місцева громадськість не без підстави відносить до «високих заступників» певної частини місцевої влади, вживали досить активних дій, щоб обілити мера, котрий потрапив під підозру у справі про «земельний» хабар. Відомо, що тиск чинили на співробітників УДСБЕЗ, які розслідували цю справу.

Узагалі тамтешню багатостраждальну міську землю вже давно й неодноразово «перепиляли», і нинішня гучна справа — далеко не перша в серії зловживань у земельних відносинах у цьому регіоні. За матеріалами, зіб¬раним співробітниками УДСБЕЗ ГУ МВС України в Київській області, прокуратура області порушила кримінальну справу проти сільського голови одного з сіл Київщини, який вимагав і одержав хабар за надання дозволу своєму односельцеві на будівництво житлового будинку. Ще один сільський голова просто й банально вирішив скористатися своїм службовим становищем для збагачення. Втім, місцевий житель, якого спробували «розвести», виявився не таким простим і звернувся з проханням посприяти до співробітників правоохоронних органів. Ті організували спецоперацію з викриття хабарника: затримали його на гарячому прямо в робочому кабінеті при одержанні хабара. Тепер сільському голові світить чималий строк (до 10 років) з конфіскацією майна. Такі приклади, як і раніше, не поодинокі. Тільки минулого року на Київщині в порушених кримінальних справах до відповідальності притягнуто 12 голів сільських і селищних рад.

На жаль, не поодинокі й прик¬лади того, як ті, хто за сво¬єю службовою діяльністю повинні б сприяти збереженню земельних ресурсів, теж беруть досить активну участь у «земельних» махінаціях. Тільки за підсумками минулого року таких виявилося 14.

Наприклад, Іванківська міжрайонна прокуратура порушила кримінальну справу за ознаками складу злочину, передбаченого частиною 2 статті 368 Кримі¬нального кодексу України проти начальника районного відділу Київської обласної філії державного підприємства «Центр Дер¬жавного земельного кадастру», реєстратора районного відділу Київської обласної філії ДП «Центр Державного земельного кадастру», котрі вимагали й одержали хабар за реєстрацію та видачу двох державних актів на землю.

Сума збитків у розслідуваних кримінальних справах становить понад 81 млн. грн. Із них компенсовано (шляхом арешту та вилучення майна) 52 млн. грн. Предметом злочинних зазіхань є 567 га земель, із них 88 га — землі лісового фонду, 12 га — водного фонду. В державну власність повернуто 73 га землі.

LAND-UKRAINE.com