Ціни на земельні ділянки в Київській області за останній рік знизилися на 10%. Найчастіше їх купують під будівництво будинку або дачі. Вартість землі в хорошому місці – біля річки або озера і недалеко від міста – стартує від $ 1500 за сотку. “Вести” розбиралися, скільки зараз коштує земля під Києвом і як сильно продавці готові поступитися.

Директор агентства нерухомості “Лівий берег” Оксана Суслова каже, що кількість угод за останній рік не збільшилася. “Ділянку продати дуже складно. Усі розуміють, що землю не купують на останні гроші. Кошти потрібні і на будівництво будинку”, – говорить вона.

Багато покупців не хочуть вплутуватися в будівництво, а купують готовий будинок або дачу. Власники ділянок готові знижувати ціни.

Купують ділянки, де є річка і ліс

У Київській області продається близько 800 ділянок на місяць, говориться в дослідженнях компанії SV Development. “Запити від клієнтів дуже різні – від $ 200 до $ 5000 за сотку. Але всі вони хочуть придбати ділянки на відстані не більше 60 км від Києва”, – розповідає керуючий партнер SV Development Сергій Степенко.

Найчастіше землю купують молоді сім’ї, які продають свою нерухомість в Києві і хочуть переїхати у власний будинок в передмісті. Це пов’язано з тим, що столиця стає все менш придатною для життя сімей з дітьми – немає місця для прогулянок, крім як уздовж доріг. У більшості сіл під Києвом у підростаючого покоління є можливість грати у дворі, в футбол на луках зі своїми однолітками і плавати в річці або озері все літо. Тому близькість річки, озера чи лісу – важлива вимога при виборі ділянки.

Час на дорогу до будинку за місто може займати стільки ж, як і з одного району міста в інший. Покупці надають перевагу селам, розташованим по сусідству з хорошими швидкісними трасами – Житомирською, Бориспільською та Одеською, каже Оксана Суслова. “Добиратися по них до свого будинку зручно”, – пояснює вона.

Деякі покупці, каже Сергій Степенко, бажають придбати землю в котеджному містечку, де є охорона, обслуговуюча організація і спільні об’єкти інфраструктури: кафе, магазини і дитячі садочки. У містечках рідко продають готові будинки.

“Сенсу будувати однакові будинки немає ніякого – покупцям це нецікаво. Тому їм, як правило, пропонують вибрати один з 10-15 варіантів”, – розповідає Сергій Степенко. Але цей варіант вибирають тільки ті покупці, у яких в кишені є до $ 100 тис. На покупку ділянки і будівництво будинку.

Основна маса покупців діє інакше, пояснює Оксана Суслова. Вони купують ділянку за $ 20 тис. І планують ще стільки ж витратити на будівництво будинку.

“Будівництво починається, а потім виявляється, що цих коштів дуже мало. І тоді люди позичають, шукають кошти, але все ж хочуть закінчити основні роботи”, – розповідає вона. Як правило, повністю всі роботи по дому і присадибній ділянці вдається завершити тільки через 5-10 років після початку будівництва.

Ціни на землю знизилися в 10 разів

Земля дешевшає швидше в порівнянні з іншими видами нерухомості – квартирами або будинками. З моменту кризи 2008 року житло подешевшало в середньому в два рази, а земля – ​​в 10 разів, каже Оксана Суслова. Ця тенденція продовжується, і за останній рік ціни впали ще на 10%.

Найдешевшими традиційно вважаються райони, віддалені від Києва: Переяслав-Хмельницький ($ 475 за сотку), Баришівський ($ 492) і Фастівський ($ 509). Найдорожчим вважається Києво-Святошинський район ($ 2056 за сотку).

Причому попит на дорогі ділянки є. Опитані “Вестями” ріелтори розповідають, що до них регулярно надходять запити на пошук землі по $ 10-15 тис. за сотку в районі Конча-Заспи. Більшість же клієнтів цікавляться варіантами з дуже великими знижками. Наприклад, при ринковій вартості в $ 1500, вони готові купувати землю за $ 500 за сотку. Але продавці не готові на значні поступки і зайняли вичікувальну позицію.

До кінця цього року ніяких серйозних змін на ринку землі спостерігатися не буде, вважає Сергій Степенко. “Ціни і попит будуть стабільними. Ці тенденції будуть характерні і для інших сфер нерухомості”, – прогнозує експерт.

На що потрібно звертати увагу при купівлі землі

Українцям, які хочуть придбати земельну ділянку, віце-президент Асоціації професійних управителів нерухомістю Анатолій Топал рекомендує не поспішати. “Більшість покупців припускаються однакових помилок. Вони в першу чергу звертають увагу на місце розташування землі і її ціну, але не вникають в нюанси”, – говорить він.

Один з головних нюансів – це наявність комунікацій на ділянці. У багатьох районах Київської області спостерігаються великі проблеми з електрикою, і часто підключитися до існуючих комунікацій «на вулиці» можливості немає. В цьому випадку, каже Анатолій Топал, покупцям землі доводиться будувати свою невелику підстанцію, що обходиться до 250 тис. грн. Такі витрати часто є сюрпризом для власників ділянок.

Перед купівлею земельної ділянки треба вивчити всю її історію від моменту виділення першому власнику. Дуже часто можна знайти порушення, особливо в процесі зміни цільового призначення ділянки, наприклад, при передачі земель сільськогосподарського призначення під забудову. Це може спричинити проблеми. При оформленні дозволів на будівництво будинку може виявитися, що проводити будь-які роботи на ділянці заборонено. І вирішенням цієї проблеми доведеться займатися новому власнику.

Потенційному власнику землі краще отримати консультацію геологів до підписання договору купівлі-продажу. Спеціаліст розповість, на якій глибині розташовані підземні води і яка їх якість. Може виявитися, що бурити свердловину доведеться на 90-100 метрів, а вартість таких робіт становить 300-350 грн за кожен погонний метр. Причому вода може виявитися низької якості.