Як повідомляє Телеканал новини «24», у Білоцерківському районі триває спір за землю між місцевими жителями та компанією з чеським власником “Ресіліент”. Предмет суперечки: 260 гектарів державної землі, яку мали розпаювати поміж безземельних мешканців села Яблунівка. Однак за напрацьованою схемою землі опинилися у приватній власності чеського підприємства.

Мешканці села Яблунівка, що на Київщині, вийшли на акцію протесту, вони вимагають, аби чеська компанія повернула їм землю.

Мешканка села Мала Сквирка Олена Денисюк наголосила, що чехи не дають селянам доступ до своєї ж землі, а правоохоронці розводять руками. Юрист Юрій Козак заявив, що чеське підприємство, власником якого є Петер Крогман, отримало землю у незаконний спосіб.

Спочатку наділи розпаювали на 100 нікому невідомих студентів, яких правоохоронці й досі не можуть знайти. Потім ці студенти одразу передали наділи фізичній особі, яка й продала землю ТОВ “Ресіліент”.

«Чеська компанія не могла не знати про оборудки. А, може, вона взагалі була змовником цієї злочинної схеми», – припустив Козак.

Юристи звернулись до правоохоронців ще рік тому. Та поки жодних результатів у слідства немає, а суперечку щодо земельної ділянки слів розв’язувати у суді. Тим часом жителі Яблунівки намагались зустрітись із чеськими дипломатами, аби донести інформацію про участь “Ресіліента” до схем виведення землі з державної власності України.

У посольстві до селян навіть ніхто не вийшов. Тим часом, керівництво ТОВ “Ресіліент” усі звинувачення відкидає. Ба більше, виконавчий директор чеського агрохолдингу “Ресіліент” Олексій Сидоров сказав, що вони понад два роки не можуть потрапити на своє поле.

А на Житомирщині триває конфлікт між пайовиками та представниками аграрної компанії з іноземними інвестиціями “ДФУ Агро”. Про це пише Інформаційний портал “Вибір”. Пайовики довірились українській агро-компанії “Городок-Агро”, яка повністю виконує договірні зобов’язання, а також в декілька разів збільшила орендну плату за користування людськими паями.

ТОВ “ДФУ Агро” з іноземними інвестиціями протягом чотирьох років вирощувало зернові культури на Житомирщині. У листопаді 2018-го частину земель, що були у користуванні данського підприємства, взяла в оренду інша агрокомпанія, ТОВ «Городок-Агро». І все б нічого, якби попередники не засіяли майже 300 гектарів озимим ріпаком та житом перед тим, як передати землю колегам. Тож зараз данська компанія паралізувала роботу українських аграріїв, захопивши територію ТОВ “Городок-Агро”, на якій і планує зібрати свій урожай. Керівник українського агротовариства Олексій Лузан переконує, що до моменту передачі земель в оренду не знав про те, що їх засіяли і підозрює, що цю інформацію приховали навмисно.

Тож зараз працівники ТОВ “ДФУ Агро” займаються прямим агрорейдерством: представники фірми з іноземними інвестиціями захопили територію, право користуватися якою має тільки ТОВ “Городок-Агро” на підставі договору про оренду. Данське товариство звезло на чужу землю техніку для збору врожаю і не дозволяє працювати законним орендарям, які зазнають через це колосальних збитків. Такий от парадокс: чималі кошти за оренду паїв українські аграрії сплачують, а зайти на свої поля не можуть!

Спершу дві фірми намагалися розв’язати спірне питання мирно. Та переговорний процес затягнувся і ніякого спільного знаменника сторони конфлікту не знайшли. ТОВ “ДФУ Агро” хоче зібрати засіяний урожай і пропонує компенсувати ТОВ “Городок-Агро “ виключно витрати за оренду землі, а це приблизно 300 тис. грн. Насправді ж, за словами керівництва українського агропідприємства, через втрату можливості провести посівну кампанію збитки просто колосальні та становлять загалом приблизно 300 тис. $.

В ситуацію вже втрутилися поліція та місцеві чиновники. Незважаючи на те, що згідно із законом, вони мають бути неупередженими, деякі відкрито стали на бік данської компанії. За словами керівництва ТОВ “Городок-Агро”, правоохоронці перевищували свої повноваження. Вони забороняли перешкоджати діям ТОВ “ДФУ Агро”, що планувало без погодження другої сторони зібрати урожай. Хоча в розмові з журналістами працівники поліції району та області стверджують, що вони неупереджені, їхня позиція нейтральна, вони займаються вивченням матеріалів справи. В облдержадміністрації також негласно підтримують данське агропідприємство і сприяють розв’язанню спірного питання на користь іноземних інвесторів.

Справа вже дійшла до суду. ТОВ “ДФУ Агро” подало позов проти ТОВ “Городок-Агро”. Слуги Феміди ухвалили постанову відхилити розгляд справи та відмовити у позові.