У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ліквідації корупційної схеми у сфері реєстрації інформації зі звітів про оцінку об’єктів нерухомості (№2047 від 04.09.2019 р.).

Ініціатори законопроекту – група народних депутатів партій «Слуга народу» та «Голос».

Як зазначається у пояснювальній записці до законопроекту,

«Відповідно до вимог Податкового кодексу, продаж нерухомого майна супроводжується необхідністю сплати відповідних платежів. Для визначення суми податків, таке майно підлягає оцінці, яку проводять суб’єкти оціночної діяльності. Результатом послуг оцінювачів є звіти про оцінку майна. Аби такі звіти про оцінку мали юридичне значення, вони підлягають реєстрації в Єдиній базі даних звітів про оцінку, яку адмініструє Фонд держмайна.

01.01.2018 р. набрали чинності зміни до статті 172 Податкового кодексу України, внесені Законом України від 07.12.2017 р. № 2245-VIII “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році” (далі – Закон № 2245-VIII).

Зазначеними змінами у ПК було регламентовано питання функціонування Єдиної бази даних звітів про оцінку (далі – Єдина база), до складу якої входять база даних та модуль електронного визначення оціночної вартості (з метою перевірки вартості об’єктів оподаткування, внесеної суб’єктом оціночної діяльності).

Також зазначеними змінами оцінювачі зобов’язані вносити інформацію про оціночні звіти для їх реєстрації не напряму в Єдину базу, як це було раніше, а через авторизовані електронні майданчики (без жодних застережень щодо форми власності майданчиків та оплатності їх “послуг”).

Ці майданчики почали використовуватись з 18.07.2018 р. та виконують функцію “e-mail” – передачі інформації від оцінювачів без будь-якого опрацювання до ДЕРЖАВНОЇ бази та повернення оцінювачам результатів обробки інформації ДЕРЖАВНИМ модулем автоматичної перевірки звітів.

Варто зазначити, що збільшення надходжень до Державного бюджету від продажу нерухомого майна, починаючи з липня 2018 року, пов’язана не з роботою електронних майданчиків, а з внаслідок впровадження модулю автоматичної перевірки інформації зі звітів про оцінку – в цьому немає жодної заслуги майданчиків.

Також робота електронних майданчиків жодним чином не впливає на роботу модуля автоматичної перевірки інформації зі звітів про оцінку та не є необхідною для його нормального функціонування.

По суті, роль майданчиків у цьому процесі є паразитичною, а тому й не потрібною.

На практиці ж авторизовані Фондом держмайна електронні майданчики (на сьогодні їх 4) за свої “послуги” стягують з оцінювачів (реєстрація звіту) та нотаріусів (перевірка реєстрації) по 680-1800 грн. (в різні періоди) за кожну спробу реєстрації та перевірки реєстрації звіту про оцінку.

Станом на 18.07.2019 р. з населення на користь майданчиків було стягнуто щонайменше 584,8 млн. грн., тобто більше 1 млн.грн. на день “з повітря”.

Передбачалось, що з авторизацією декількох майданчиків їх ціни буде врегульовано конкурентним ринком, втім на практиці всі 4 майданчики штучно утримують ціни в 1800 грн. за одну операцію.

Більше того, з 01.01.2019 р. – після набрання чинності чергових змін до Податкового кодексу України, внесених Законом України від 23.11.2018 р.                     № 2628-VIII “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів (далі – Закон № 2628-VIII) – навіть той примарний шанс на авторизацію незалежного електронного майданчика, що залишався після прийняття Державного бюджету на 2018 рік, було зведено нанівець. Так, з 01.01.2019 р. будь-який майданчик для входження в ринок повинен “підтвердити можливість використовувати інформацію та документи, які були розміщені на одному авторизованому електронному майданчику, з будь-якого іншого вже авторизованого електронного майданчика”, отримавши підписи на протоколі обміну між чотирма вже авторизованими електронними майданчиками. По суті, склалася абсурдна ситуація, коли будь-який новий майданчик зможе працювати в сфері реєстрації інформації зі звітів про оцінку лише з дозволу своїх конкурентів.

Цей законопроект підготовлено на основі законопроекту № 10015 VIII-го скликання Верховної Ради України, розробленого профільними антикорупційними громадськими організаціями та більшістю лідерів спільноти оцінювачів.»

Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Із прийняттям законопроекту:

1) Приватні електронні майданчики будуть вилучені з процедури реєстрації та перевірки реєстрації інформації звітів про оцінку об’єктів нерухомості. Таким чином, оцінювачі та нотаріуси разом із суспільство будуть звільнені від необхідності платити приватним електронним майданчикам за нав’язані їм “послуги”, а майданчикам буде перекрито канал безпідставних надприбутків за рахунок українців, що бажають відчужити свою нерухомість.

2) Всі авторизовані електронні майданчики будуть відключені від Єдиної бази даних звітів про оцінку (Єдиної бази звітів про оцінку).

3) Реєстрації в Єдиній базі звітів про оцінку підлягатиме не лише інформація зі звітів про оцінку, а й самі звіти, завдяки чому буде підтримано цивілізований конкурентний ринок оцінки майна та суттєво ускладнено діяльність недоброчесних оцінювачів, які умисно спотворюють дані про об’єкти оцінки з метою заниження їх вартості та мінімізації бази оподаткування операцій з нерухомістю (т.зв. “занижувачів”).

Буде припинена практика, коли:

а) оцінювачі-шахраї заповнюють форми реєстрації звітів про оцінку в Єдиній базі без написання реальних звітів;

б) така інформація часто є викривленою для введення автоматичного модулю та Фонду державного майна в оману;

в) інформації зі звіту недостатньо для повноцінної перевірки (рецензування) звіту.

4) Реєстрація звітів про оцінку об’єктів нерухомості та перевірка їх реєстрації буде здійснюватися оцінювачами та нотаріусами напряму через Єдину базу звітів про оцінку. Такий прямий доступ до бази оцінювачам та нотаріусам поновить Фонд державного майна України як адміністратор бази.

5) Єдина база звітів про оцінку додатково забезпечуватиме автоматичне оприлюднення всієї інформації про об’єкт нерухомості та його вартість в режимі відкритого, прямого неавторизованого доступу з можливістю завантаження (крім відомостей, що становлять персональні дані замовника звіту та/або власника майна відповідно до Закону України “Про захист персональних даних”).

6) Звіти про оцінку зберігатимуться в Єдиній базі  в електронній формі.

7) Державний бюджет України отримає додаткові надходження шляхом спрямування плати суб’єктів оціночної діяльності за реєстрацію звітів про оцінку та інформації з них до Єдиної бази звітів про оцінку в розмірі 0,5 відсотка від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої на 1 січня календарного року, за одну операцію (замість здирництва за це 1800 грн. на користь приватних електронних майданчиків, як це відбувається зараз).

8) Виконання нотаріусами перевірки факту реєстрації звіту про оцінку в Єдиній базі звітів про оцінку та присвоєння йому унікального реєстраційного номера стане безоплатним.

9) Для суспільства та професійної спільноти (оцінювачів, нотаріусів, антикорупційних організацій та контролюючих органів) Єдина база звітів про оцінку стане по-справжньому відкритим, безкоштовним, зручним та інтерактивним сервісом (замість щотижневого оприлюднення неповних електронних таблиць у ручному режимі).

10) Запроваджуються дієві санкції для оцінювачів, що фальсифікують інформацію зі звітів про оцінку.

11) Буде вилучено норму, якою легалізується безпідставне стягнення коштів з оцінювачів та нотаріусів за цінами, свавільно встановленими електронними майданчиками, у період з 18.07.2018 р. по 01.01.2019 р.

12) Буде вилучено норму про блокування всіх розслідувань Антимонопольного комітету України проти порушень законодавства про захист економічної конкуренції із використанням інституту інтелектуальної власності.

Враховуючи невеликий обсяг законопроекту та необхідність негайного припинення корупційної схеми, закладеної в Податковий кодекс України, авторський колектив закликає Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики рекомендувати народним депутатам України прийняти запропонований законопроект одразу за основу та в цілому.

З текстом законопроекту можна ознайомитись за посиланням.