“У практиці зустрічається безліч механізмів і способів обійти мораторій на землю. Слід пам’ятати, що такі способи не завжди лежать в правовому полі і мають істотні ризики як для продавця, так і для покупця такої земельної ділянки”, – розповів в коментарі “Сьогодні” Гліб Ботвінцев, юрист, адвокат Юридичної групи LCF.

Юрист додає, що до найпоширеніших способів відноситься емфітевзис – право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб. Таке користування має низку істотних відмінностей від договору оренди: відсутність обмеження щодо терміну (зустрічаються договори терміном на 100 і більше років), немає чіткої встановленої форми договору і умов оплати, право користування за емфітевзисом можливо продати третім особам. На практиці власнику землі один раз платять всю суму за весь період користування землею, фактично як за купівлю-продаж. Ботвінцев додає, що до ризиків для покупця слід віднести те, що він не стає власником землі, відповідно, завжди залишається можливість дострокового розірвання договору.

“Довгострокова оренда землі (на 49 років) – один з найпоширеніших способів оформити право користування землею. Після змін в законодавство України договору оренди сільськогосподарських земель полягають тільки через аукціон. Договір підлягає державній реєстрації, а право оренди на відміну від емфітевзису не підлягає продажу. Проте трапляються випадки, коли сторони прописують у договорі оренди обов’язок продати землю після скасування мораторію”, – говорить юрист.

Ще один спосіб – договір міни, тобто коли гарна земля сільськогосподарського призначення в кілька гектарів в зручному місці змінюється на кілька соток землі в іншій області. Також українці часто вдаються до того, що укладають фіктивний договір позики під заставу земельної ділянки, який оформляється через розписку.

“По закінченню встановленого терміну позики, “кредитор” в судовому порядку намагається звернути стягнення на земельну ділянку. Надалі земельна ділянка переоформляється на підставі рішення суду”, – підсумував юрист.