У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону про внесення змін до розділу X “Перехідні положення” Земельного кодексу України щодо заборони відчуження сільськогосподарських земель до проведення та встановлення результатів Всеукраїнського референдуму стосовно купівлі-продажу земель сільськогосподарського призначення (№1101 від 29.08.2019 р.).

Автори законопроекту – Народні депутати Новинський Вадим Владиславович, Шпенов Дмитро Юрійович, Магера Сергій Васильович, Гриб Вікторія Олександрівна.

«На жаль, реалії сьогодення такі, що впродовж багатьох років існує тіньовий ринок земель, ціни на якому занижені в рази відносно до реальної вартості землі; величезні земельні масиви нелегально перейшли від законних власників земельних паїв під управління (чи то у власність, чи то в оренду) великих аграрних компаній чи приватних власників; існують тисячі випадків, коли земельні паї сільських мешканців шляхом різноманітних оборудок, у тому числі і рішенням судів, передаються іншим особам, коли у однієї земельної ділянки з’являється кілька власників», – зазначають автори законопроекту.

«За таких обставин законодавче запровадження обігу земель сільськогосподарського призначення та зняття мораторію на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення призведе до фактичної легалізації тіньового переділу земельної власності, швидкої концентрації земель в руках “латифундистів”, повного зубожіння українського села.

Відсутність у влади стратегічного бачення головних цілей і завдань реформування породжує до реформи безліч запитань. Адже сам по собі ринок землі не може бути самоціллю (якщо, звичайно, не створюється під конкретний список привілейованих громадян). І якщо завдання – стимулювати приватну, в основному дрібновласницьку ініціативу чи залучити в перспективний агросектор інвестиції, уникнувши при цьому збезземелення українських громадян, то реформу доречно було б проводити при наявності безлічі все ще відсутніх передумов і з допомогою зовсім інших механізмів та інструментів, ніж пропонуються сьогодні.

Тому останнє слово у цьому питанні має бути за українським народом, який згідно з нормами Конституції України є єдиним джерелом влади в Україні.

Українські громадяни повинні вирішити, чи підтримують вони запровадження вільної купівлі-продажу земель сільськогосподарського призначення. А до проведення відповідного референдуму необхідним є заборона  на продаж сільськогосподарських земель», – говориться у пояснювальній записці до законопроекту.

Ознайомитись з текстом занопроекту можна за посиланням.