Під час з’їзду Асоціації фермерів та приватних землевласників України, який відбувся 19 червня 2019 року, Президент НААН Ярослав Гадзало розповів про новий законопроект щодо передачі в оренду земель Національної академії аграрних наук України.

Про це повідомили у прес-службі НААН.

Як пояснив Гадзало, на сьогоднішній день частина земель, які знаходяться у розпорядженні підприємств НААН не використовуються для проведення досліджень. Це пов’язано як з недостатнім фінансуванням установ, так і з необхідністю додержання вимог просторової ізоляції посівів оригінального, елітного, сертифікованого насіння та садивного матеріалу плодових культур. Зважаючи на це, НААН України було за запропоновано передавати в оренду землі, які не використовуються, фермерам та селянам.

«Планується, що частина земель, яка на сьогоднішній день не використовується, буде передаватися в оренду для сільськогосподарського використання на строк до семи років. Звичайно цей процес має відбуватися прозоро, без різноманітних спекуляцій. Тому нашою академією було створено та передано до відповідного комітету Верховної Ради закон, який передбачає внесення поправок до деяких законодавчих актів, які регулюють передачу в оренду земельних ділянок, що знаходяться у постійному користуванні наукових установ. Він покликаний зробити процес передачі прозорим, без прихованих схем та маніпуляцій», – розказує президент НААН України Ярослав Гадзало.

Також, щоб уникнути спекуляцій на ринку землі, пропонується доповнити частину шосту статті 93 Земельного кодексу України, та статтю 8 Закону України «Про оренду землі» , які стосуються передачі ділянки у суборенду, наступними словами: «крім земельної ділянки державної власності, яка передається в оренду із постійного користування наукових установ, організацій, підприємств Національної академії аграрних наук України».

Ще одним важливим пунктом, який має не допустити тіньових схем та незаконного використання земель НААН, є той момент, що укладення договору оренди земельної ділянки із земель Національної академії аграрних наук України буде здійснюватися за результатами аукціону через систему Prozorro.

Пропонується також доповнити відповідні статті, які стосуються продажу землі, пунктами, які виключають можливість продажу ділянок державної власності, які були передані в оренду із постійного користування наукових установ підприємств Національної академії аграрних наук України, не допускаючи жодних можливостей для їх протиправного відчуження.

Нові зміни до законодавства враховують і подальше використання отриманих коштів, які спрямовуються виключно на проведення інституційної наукової та науково-технічної діяльності, забезпечення розвитку інновацій та розширення наукової та матеріально-технічної бази наукових установ. Тобто такі кроки позитивно відобразяться і на науковій матеріальній базі та допоможуть знайти кошти для нових досліджень, виведення перспективних сортів та гібридів, підтримку та впровадження нових наукових розробок, – зазначають у Національній академії аграрних наук України.