Фонд державного майна України спільно з громадськими організаціями у сфері нерухомості та органами державної влади розробив законопроект про брокерську (ріелторську) діяльність у сфері нерухомості.

Про це повідомляється на офіційному сайті ФДМ.

Як зазначається, на сьогодні відсутнє будь-яке законодавче регулювання зазначеної сфери діяльності, відсутня єдина нормативно-правової бази, яка б встановлювала загальні правила діяльності в цій сфері, а також не визначено правових наслідків за порушення законодавства. Це призводить до повної недовіри до спеціалістів в цій галузі, виникнення так званих «сірих» ріелторів, діяльність яких є шахрайством.

Законопроект визначає основні законодавчі засади для діяльності та розвитку ріелторської (брокерської) діяльності в Україні та підвищення якості послуг у цій сфері.

Згідно із законопроектом, провадити брокерську діяльність у сфері нерухомості може виключно суб’єкт брокерської діяльності. З метою набуття такого статусу суб’єкт господарювання має відповідати трьом основним критеріям:

  1. мати в штаті хоча б одного брокера з нерухомості або здійснювати діяльність як фізична особо – підприємець;
  2. отримати в Фонді державного майна України свідоцтво на право зайняття брокерською діяльністю в сфері нерухомості;
  3. бути внесеним до Державного реєстру брокерів з нерухомості та суб’єктів брокерської діяльності.

Також законопроектом передбачено необхідність проходження короткострокового навчання фізичною особою, яка планує працювати агентом з нерухомості; та кожні три роки підтверджувати кваліфікацію брокера з нерухомості шляхом складання кваліфікаційного іспиту.

Державне регулювання брокерської діяльності полягатиме у реєструванні суб’єктів брокерської діяльності та брокерів з нерухомості в державному реєстрі та видачі відповідних документів, які надаватимуть право зазначеним учасникам ринку нерухомості надавати брокерські послуги.

Також, згідно із положеннями законопроекту, державне регулювання брокерської діяльності у сфері нерухомості здійснюватиметься Фондом державного майна України шляхом забезпечення єдиної законодавчої бази, яка визначатиме загальні правила здійснення брокерської діяльності в сфері нерухомості та анулюванні дозвільних документів у разі порушення суб’єктами брокерської діяльності або брокерами з нерухомості зазначеного законодавства.

Контроль за діяльністю суб’єктів брокерської діяльності та брокерів з нерухомості здійснюватиметься кваліфікаційно-дисциплінарною комісією. Фонд державного майна України як державний регулятор забезпечуватиме реалізацію прийнятих рішень.

За порушення брокером з нерухомості та (або) суб’єктом брокерської діяльності законодавства з питань брокерської діяльності до зазначених учасників ринку нерухомості можуть бути застосовані відповідні дисциплінарні стягнення, зокрема: зупинення дії кваліфікаційного сертифіката брокера з нерухомості, позачергове підтвердження кваліфікації, проходження навчання та анулювання дозвільного документу.

Контроль за діяльністю агентів з нерухомості здійснюється саморегулівними організаціями брокерів з нерухомості та агентів з нерухомості.

Також слід відмітити, що законопроект містить положення, які визначають правові засади для взаємодії брокерів з нерухомості (ріелторів) із суб’єктами господарювання, які спеціалізуються на розміщенні в мережі Інтернет інформації про купівлю-продаж (оренду (найм)) нерухомості. Зазначені положення мають забезпечити чистоту та прозорість оголошень про купівлю-продаж (оренду (найм)) нерухомості, які містяться на веб-сторінках в мережі Інтернет.

Передбачається, що законопроект набирає чинності не одразу з моменту його офіційного оприлюднення, а через рік. Зазначений рік необхідний для реалізації деяких положень законопроекту. У цей період діятимуть перехідні положення, які дозволяють усім спеціалістам у цій сфері та суб’єктам господарювання, які надають брокерські (ріелторські) послуги у сфері нерухомості, працювати на підставі тих документів, які вони мають на момент прийняття Закону України «Про брокерську діяльність в сфері нерухомості». У подальшому ці документи також будуть діяти за умови надання відповідної інформації про такі документи до Фонду державного майна України.

Текст законопроекту