У Верховній Раді зареєстровано проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ліквідації корупційних схем у сфері оцінки об’єктів нерухомості шляхом діджиталізації розрахунку податкової вартості нерухомості (№2047-1 від 13.09.2019 р.)

Ініціатори законопроекту – Народні депутати України IX скликання Качура Олександр Анатолійович, Зуєв Максим Сергійович, Тищенко Микола Миколайович, Кузьміних Сергій Володимирович, Кицак Богдан Вікторович, Ясько Єлизавета Олексіївна, Загоруйко Аліна Леонідівна, Крейденко Володимир Вікторович, Пивоваров Євген Павлович, Куницький Олександр Олегович, Остапенко Анатолій Дмитрович, Бабій Роман Вячеславович, Гузенко Максим Васильович, Забуранна Леся Валентинівна, Ананченко Михайло Олегович, Корявченков Юрій Валерійович, Клочко Андрій Андрійович, Ковальов Олексій Іванович, Руденко Ольга Сергіївна.

Як зазначають автори законопроекту, положення чинного законодавства України передбачають обчислення суми податків і зборів, що підлягають сплаті при здійсненні операцій з продажу (обміну) нерухомого майна, виходячи з оціночної вартості такого майна, що розраховується органом, уповноваженим здійснювати таку оцінку відповідно до закону. На сьогоднішній день, цю функцію виконують суб’єкти оціночної діяльності. Незважаючи на впроваджені механізми щодо недопущення заниження оціночної вартості об’єкта нерухомості для цілей оподаткування, суб’єкти оціночної діяльності все одно намагаються «обдурити» державний модуль перевірки оціночної вартості задля заниження вартості об’єкта оподаткування.

На думку авторів законопроекту, діюча система є громіздкою і незручною – спочатку оцінювач, який виїжджає на об’єкт та контактує з продавцем, потім авторизований електронний майданчик, який розміщує, отримує, передає інформацію зі звітів про оцінку, потім Єдина база даних звітів про оцінку з модулем електронної перевірки визначеної оцінювачем вартості, і вже після цього нотаріус. Це не лише забирає зайвий час у людей, а й спричиняє додаткові витрати. Крім того, за даними деяких ЗМІ, у цій сфері існує монополізація ринку через занадто перевантажені вимоги щодо технічного захисту інформації на авторизованих електронних майданчиках та необхідність отримання атестату відповідності Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України. Це спричиняє завищену вартість послуг авторизованих електронних майданчиків.

Тому, в законопроекті запропоновано дворівневу систему, яка відповідає міжнародним стандартам та повністю усуває людський фактор (оцінювачів) та фактор корупції при визначенні вартості нерухомого майна, встановивши, що податкова вартість об’єкта нерухомості автоматично визначається (розраховується) авторизованим електронним майданчиком та перевіряється (реєструється) в Єдиній базі даних податкової вартості. Тобто, пропонується запровадити уніфіковану, стандартизовану, автоматизовану систему визначення податкової вартості нерухомого майна для цілей статті 172 Податкового кодексу України. Крім того, пропонується розширити звужений на сьогоднішній день функціонал авторизованих електронних майданчиків, наділивши їх функцією автоматичного визначення (розрахунку) податкової вартості нерухомого майна, що продається фізичними особами.

Діджиталізація в процесі визначення (розрахунку) податкової вартості об’єктів нерухомості дозволить виключити корупціогенні фактори при визначенні податкової вартості та повністю усуне можливість для зловживань, що наблизить ринок нерухомості України до європейських стандартів. Крім того, завдяки законопроекту буде усунуто прояви монополізму і, як наслідок, відбудеться зниження цін на послуги авторизованих електронних майданчиків. Даний законопроект дозволить збільшити доходну частину Державного бюджету, переконані його автори.

Враховуючи наведене, проектом пропонується впровадити автоматичне визначення (розрахунок) податкової вартості об’єкта, що здійснюватиметься  авторизованими електронними майданчиками з подальшою передачею розрахунку про податкову вартість для  його перевірки до єдиної бази даних податкової вартості. Така дворівнева система взаємодії єдиної бази даних податкової вартості з авторизованими електронними майданчиками дозволить одночасно забезпечити, як незалежне електронне визначення (розрахунок) податкової вартості об’єкта нерухомості, так і перевірку такого розрахунку єдиною базою даних податкової вартості, зазначається в пояснювальній записці.

Ознайомитись з текстом законопроекту можна за посиланням.

16 вересня даний законопроект направлено на розгляд комітетів Верховної Ради.

Нагадаємо, основний проект Закону № 2047 про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ліквідації корупційної схеми у сфері реєстрації інформації зі звітів про оцінку об’єктів нерухомості зареєстровано у Верховній Раді 4 вересня цього року.