Прокуратура продовжує повертати гектари земель у державну та комунальну власність. Однією з підстав для розірвання договорів оренди є надання в користування земель без проведення земельних торгів. Останнім часом повідомлення про виявлення таких порушень почали з’являтись все частіше.

Так, у Чернігівській області за втручання прокурора у комунальну власність повернуто майже 50 га сільськогосподарських угідь. За інформацією прокуратури, однією з сільських рад Прилуцького району 27.07.2017 р. прийнято рішення про передачу в оренду фізичній особі – підприємцю трьох земельних ділянок площею майже 50 га для ведення городництва строком на 25 років. Водночас, надання ділянок відбулося з грубим порушенням вимог законодавства, зокрема без проведення земельних торгів. У ході розгляду справи Господарським судом, між підприємцем та органом місцевого самоврядування укладено додаткові угоди про припинення дії договорів оренди земельних ділянок, за актом приймання-передачі землю повернуто у комунальну власність.

У кінці травня повідомлялось, що Господарський суд Миколаївської області підтримав позицію Миколаївської місцевої прокуратури № 1, задовольнивши позовні вимоги у повному обсязі щодо скасування незаконного рішення Миколаївської міської ради, визнання недійсним договору оренди земельної ділянки площею 500 кв м вартістю понад 500 тис грн та її повернення територіальній громаді міста.

За результатами вивчення прокуратурою законності прийнятих Миколаївською міською радою рішень щодо розпорядження землями міста було установлено, що у 2016 році одному з підприємців передано зазначену земельну ділянку, розташовану фактично в пляжній зоні Бузького лиману, для обслуговування літнього майданчика. При цьому рішення про надання земельної ділянки прийнято у порушення вимог Земельного кодексу України щодо проведення передбаченої вимогами законодавства процедури земельних торгів. Крім того, у порушення вимог Водного кодексу України спірну земельну ділянку, розташовану у прибережній захисній смузі Бузького лиману,  в оренду передано не для цілей визначених законодавством.

В Івано-Франківській області прокуратура через суд вимагає звільнити незаконно зайняті земельні ділянки загальною площею понад 70 га. Тисменицькою місцевою прокуратурою встановлено, що сільським головою однієї із сільських рад Тлумацького району укладено із суб’єктом господарювання два договори оренди про використання земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які у встановленому законом порядку не реєструвалися. Однак, як з’ясувала прокуратура, земельні ділянки передано незаконно, оскільки органом місцевого самоврядування створено умови, за яких підприємець отримав у користування землю на не конкурентних засадах, а саме: не проведено земельні торги, за результатами яких повинні укладатись  договори оренди.

У зв’язку із наявністю порушень інтересів держави, Тисменицькою місцевою прокуратурою скеровано до суду позовну заяву про звільнення земельних ділянок площею 45,4067 га та 25,0465 га загальною вартістю понад 10 млн грн. У пред’явленому позові прокуратура вимагає в судовому порядку визнати недійсним рішення сільської ради та зобов’язати підприємця звільнити землю.

У Хмельницькій області на виконання рішення суду, винесеного за позовом прокуратури, скасовано право фермерського господарства на оренду земельних ділянок загальною площею 317 га, розташованих на території Ізяславського району. Підставою для прокурорського реагування стало те, що в порушення вимог законодавства, яким передбачено дотримання конкурсних засад при передачі таких земель,  вказані ділянки державної форми власності були надані Головним управлінням Держгеокадастру в Хмельницькій області юридичній особі без проведення земельних торгів (аукціону) з продажу права їх оренди.

Як стверджує прокуратура, допущені  порушення за умови дефіциту земельних ресурсів та наявного попиту на отримання в оренду земель сільськогосподарського призначення не дали змогу встановити ринкову орендну плату за їх використання. До того ж, отримання земельних ділянок у користування поза конкурсною процедурою надає переваги відповідним користувачам поряд з іншими добросовісними орендарями та створює корупційні ризики.

Ще раніше повідомлялось, що у Полтавській області органи прокуратури вимагають зобов’язати фермерське господарство повернути до комунальної власності 45,88 га земель, які воно отримало в оренду без участі у земельних торгах.

Встановлено, що однією з сільських рад Кременчуцького району Полтавської області у 2015 році надано в оренду фермерському господарству 4 земельні ділянки загальною площею 45,88 га поза межами аукціону. З огляду на те, що на момент отримання в оренду земельних ділянок вже було створено СФГ, всі земельні ділянки фермерське господарство повинно було отримувати у користування відповідно до вимог ст. ст. 124, 134 Земельного кодексу України, ст. ст. 1, 7 Закону України «Про фермерське господарство», як юридична особа та лише на конкурентних засадах – за результатами земельних торгів.

Зважаючи на виявлені порушення, прокуратура Полтавської області звернулась до Господарського суду з позовними вимогами про визнання незаконним та скасувати  рішення сільської ради та визнати недійсними договори оренди землі загальною площею 45,88 га., приблизна вартість яких складає 1 млн. 700 тис. грн.