Органи прокуратури продовжують роботу по виявленню фактів неправомірного надання земельних ділянок без проведення земельних торгів. Повідомлення про це надійшло відразу з кількох областей України.

Так, на Харківщині Дергачівська місцева прокуратура направила до господарського суду області позовні заяви про повернення з незаконної оренди у власність держави земель вартістю понад 5,7 млн. грн.

За інформацією заступника керівника Дергачівської місцевої прокуратури Олексія Кушнаренка, йдеться про 236 га землі сільськогосподарського призначення на території Богодухівського району.

«Зазначені ділянки фермер отримав в оренду на 20 років за рахунок земель державної власності у 2016 році. Однак ці сільгоспземлі виділені незаконно, зокрема, без проведення передбачених чинним законодавством торгів. Оскільки підприємець уже мав у користуванні сільськогосподарські землі, він не мав права на безкоштовне отримання додаткових ділянок», – пояснив О. Кушнаренко.

З метою повернення 236 га землі державі прокуратура звернулася до суду з вимогами про визнання незаконними та скасування наказів органу влади, визнання недійсними та скасування державної реєстрації договорів оренди та повернення ділянок у розпорядження держави.

Також, Чугуївська місцева прокуратура звернулася до господарського суду області з позовом про повернення з незаконної оренди  сільськогосподарських земель вартістю майже 1,7 млн. грн.

За інформацією першого заступника керівника місцевої прокуратури Івана Єни, території площею понад 70 га, розташовані у Вовчанському районі області, у 2014 році отримав в оренду  місцевий мешканець. Землю він орендував, оминувши процедуру торгів, нібито для створення фермерського господарства.

Однак, як з’ясувалося, на цей момент орендар вже мав у користуванні землі, які отримав безоплатно, та займався фермерською діяльністю. Тому на нові площі він міг претендувати лише за умови проведення аукціону.

У зв’язку з виявленими порушеннями прокуратура направила до суду позов про визнання незаконними та скасування розпоряджень органу державної виконавчої влади щодо виділення земель, визнання недійсним договору оренди та повернення земель державі.

У Полтавській області прокуратура вимагає повернути державі з незаконної оренди понад 160 га сільськогосподарських земель, які незаконно надані в оренду без обов’язкової процедури проведення земельних торгів.

Як повідомили у прокуратурі, ГУ Держземагентства у Полтавській області надано в оренду громадянину 161 га землі для ведення фермерського господарства у Семенівському районі. Прокуратурою встановлено, що вказаний громадянин вже отримував землі для ведення фермерського господарства, а тому, відповідно до законодавства, міг отримати додаткові земельні ділянки через обов’язкову процедуру проведення земельних торгів.

Зважаючи на виявлені порушення, з метою захисту інтересів держави, прокуратурою направлено позовну заяву до суду з вимогою визнати незаконними та скасувати розпорядження  ГУ Держземагентства в Полтавській області та повернути державі 161 га землі.

В Івано-Франківській області Тисменицькою місцевою прокуратурою скеровано до суду позовну заяву в інтересах держави про звільнення земельної ділянки вартістю близько 2 млн грн.

Повідомляється, що на підставі рішення одного із органів місцевого самоврядування Городенківського району із суб’єктом господарювання укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 22 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Як з’ясувала прокуратура, передача в користування суб’єкту господарювання відбулася в порушення вимог земельного законодавства, оскільки земельні торги не проводилися, договір оренди у встановленому законом порядку не реєструвався.

Вказані дії органу місцевого самоврядування призвели до незаконного користування суб’єктом господарювання земельною ділянкою та втрати можливості отримання територіальною громадою селища відповідних капіталовкладень у бюджет за використання земельної ділянки.

Звертаючись до суду, прокуратура вимагає визнати незаконним і скасувати рішення органу місцевого самоврядування та звільнити незаконно зайняту земельну ділянку.