На Рівненщині прокуратура домоглася повернення у державну власність ділянки площею 12,7 га.

Рішенням господарського суду Рівненської області задоволено позовну заяву Сарненської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного Управління Держгеокадастру в Рівненській області до Кам’янської сільської ради та одного з приватних підприємств Рокитнівського району про визнання незаконним і скасування рішення сесії, визнання недійсним договору оренди, повернення земельної ділянки площею  12,7 га вартістю 212 тис. грн. та скасування запису про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку.

Підставою для пред’явлення зазначеного позову місцевою прокуратурою стало те, що передача земельної ділянки відбулася без розроблення проекту землеустрою та проведення обов’язкових земельних торгів, що суперечить земельному законодавству.

Крім того, орган місцевого самоврядування, укладаючи договір оренди землі з приватним товариством вийшов за межі наданих законодавством повноважень, оскільки земельна ділянка належить до земель сільськогосподарського призначення державної форми власності, а відповідно право розпорядження нею належить Головному Управлінню Держгеокадастру у Рівненській області, повідомили у прес-службі прокуратури.

У Чернівецькій області прокуратура забезпечила повернення у держвласність 4 га землі.

Сорожинецька місцева прокуратура забезпечила реальне виконання рішення господарського суду Чернівецької області, відповідно до якого фізичну особу-підприємця зобов’язано повернути у власність Головному управлінню Держгеокадастру в Чернівецькій області земельну ділянку площею 4 га, вартістю понад 2 млн грн, повідомили у прес-службі прокуратури.

Встановлено, що в травні 2018 року Костичанівська сільська рада Новоселицького району з порушенням законодавства надала фізичній особі-підприємцю в платне користування 4 га землі за межами населеного пункту села Костичани в адміністративних межах Костичанівської сільської ради.

Зокрема, вказана земельна ділянка була надана в користування  без проведення земельних торгів, що позбавило територіальну громаду можливості одержати максимальну суму орендної плати від користування землею.

Господарський суд Чернівецької області задовольнив позовні вимоги місцевої прокуратури,  прокуратура у свою чергу забезпечила реальне виконня рішення суду.

На Полтавщині прокуратура вимагає повернути державі майже 250 га землі, наданої приватному підприємству без проведення земельних торгів.

За повідомленням прес-служби, у 2011 році між одним з приватних підприємств та Полтавською районною державною адміністрацією були укладені договори про установлення земельних сервітутів на земельних ділянках загальною площею майже 250 га, які знаходяться на території Рунівщинської сільської ради Полтавського району.

Однак, прокуратурою встановлено, що суть правовідносин між сторонами договорів та мета отримання земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва  не відповідали такому правовому інституту, як земельний сервітут. Як наслідок, у вказаних договорах, правом земельного сервітуту було підмінене право оренди земельних ділянок, яке відповідно до ч. 2 ст. 124 та ч. 1 ст. 134 ЗК України набувається на конкурентних засадах за результатами проведення земельних торгів.

З метою відновлення порушених  інтересів держави прокуратурою до суду подано позовну заяву про визнання недійсними та скасування розпорядження голови Полтавської РДА, визнання удаваними та недійсними договорів про встановлення земельних сервітутів та повернення земельних ділянок площею майже 250 га державі.

На даний час судом відкрито провадження у справі.