Починаючи з березня 2019 року Головним управлінням Держгеокадастру у Донецькій області було поспіхом видано близько 30 наказів про надання дозволу на розробку документації із землеустрою. Всі вказані ділянки є територією, відносно якої досить давно тривав процес розширення національного природного парку «Меотида».

Про це пише сайт ЕПЛ.

Як зазначається, територія біля основи Білосарайської коси має не меншу природну цінність ніж сусідні ділянки, які вже входять у національний парк. Вона повністю зайнята оселищами, що охороняються на міжнародному рівні і численними популяція видів, занесених до Червоної книги України.

Відповідно до розпорядження Голови Донецької військово-цивільної адміністрації «Про подальше збільшення площі природно-заповідного фонду Донецької області» №144 від 01.03.2016 року було підготоване Клопотання про зміну меж (розширення) території національного природного парку «Меотида», яке було погоджено Міністерством екології та природних ресурсів України листом № 5/4.1-8/5074-17 від 21.06.2017 і підтримано Департаментом екології та природних ресурсів Донецької облдержадміністрації листом № 08-3523 від 30.06.2017. На даний час триває процес підготовки Указу Президента про розширення національного парку. Це є вкрай важливим, адже саме цей національний парк частково постраждав від військових дій і частина його території опинилась на окупованій частині України, де також зазнала руйнувань. Приєднання до його території додаткових цінних ділянок суттєво збільшить роль національного парку в охороні природи.

18 січня 2018 р. у Мангушській райдержадміністрації відбулася координаційна нарада під головуванням Черниці Д. В. за участю представників Мангушської райдержадміністрації, Мангушської районної ради, Мангушської районної прокуратури, відділу ГУ Держгеокадастру у Мангушському районі, національного парку «Меотида», на якій було розглянуто питання щодо розширення меж національного природного парку «Меотида». Екологи та аналітики ЕПЛ дізнались, що саме на цій нараді місцевому підрозділу Держгеокадастру стало відомо про процес розширення національного парку.

В короткий час після наради саме та територія, що планується для розширення національного парку на Публічній кадастровій карті наповнилась новими земельними ділянками. ЕПЛ зверунлись до Генеральної прокуратури України та до Держгеокадастру з проханням провести службове розслідування, оскільки особи, що здійснили надання особливо цінних ділянок, або здійснюють цей процес на даному етапі – поінформовані у процесі розширення національного парку, що здійснюється на виконання завдань, поставлених державою, а також були поінформовані про наявність на території рідкісних видів рослин. Таким чином, діяльність з надання ділянок здійснюється СВІДОМО, з метою перешкодити розширенню національного парку.

Виходячи з того, що ця територія має велику екологічну цінність як місце зростання великої кількості видів рослин, які занесені до Червоної книги України та внаслідок ситуації, що склалася, їм загрожує пряме знищення. Згідно зі ст. 90 Кодексу України про адміністративні правопорушення «Погіршення, знищення середовища перебування (зростання) тварин і рослин, види яких занесені до Червоної книги України, знищення, незаконне або з порушенням встановленого порядку вилучення їх з природного середовища, а також порушення умов утримання (вирощування) тварин і рослин цих видів у ботанічних садах, дендрологічних та зоологічних парках, інших спеціально створених штучних умовах, що призвело до їх загибелі, каліцтва (пошкодження), – тягне за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно добутого і на посадових осіб – від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно добутого.»

Крім того, згідно зі ст. 20 Закону України «Про Червону книгу України» «Шкода, завдана незаконним добуванням, знищенням або пошкодженням видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України, погіршенням середовища їх перебування (зростання), відшкодовується відповідно до закону.

Розмір компенсації за незаконне добування, знищення або пошкодження видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України, а також за знищення чи погіршення середовища їх перебування (зростання) та методика її розрахунку встановлюються Кабінетом Міністрів України».

У результаті наукових досліджень та відповідно до Постанови Кабінету міністрів України № 1030 від 7 листопада 2012 р. «Про розмір компенсації за незаконне добування, знищення або пошкодження видів тваринногр і рослинного світу, занесених до Червоної книги України, а також за знищення чи погіршення середовища їх перебування (зростання)» був зроблений Розрахунок збитків, відповідно до якого у разі знищення рослин, які зростають на території, пропонованій до розширення Парку, будь яким чином, у тому числі розорюванням, особи, які у цьому винні, повинні будуть компенсувати Державі збиток у сумі 313 363 701 грн.