Очільник Закарпаття переконаний, що давно назріла необхідність повернення геокадрастру в підпорядкування облдержадміністрацій

Держгеокадастр на Закарпатті уже відзначився кількома гучними скандальними справами, тож не дивно, що депутати зажадали від голови геокадастра області Бориса Хранюка пояснень на сесії облради, пише Depo.Закарпаття.

Обговорення було бурхливим: депутати кричали, критикували, вимагали. Хранюк до всього поставився аж надто спокійно, чим також викликав невдоволення депутатів. Як зауважив один із них, “людина, яка стоїть на трибуні, над нами просто знущається”. Звіт про незрозуміле виділення земель не задовольнив нікого. Принаймні, не знайшлося жодного, хто б бодай зробив вигляд, що захищає Хронюка, хоча, зрозуміло, що за кожним із випадків стоять конкретні люди, і депутати в тому числі.

Найрезонансніша афера — виділення землі 152 учасникам АТО. Про неї на Закарпатті заговорили ще в лютому, після того, як учасники АТО, котрим виділили землю, з’ясували, що ділянки вже продані іншим людям. Причому за дуже дивною схемою.

Аферисти купили фруктові дерева, які ростуть на ділянці, а потім подали в Держгеокадастр документи, що хочуть приватизувати землю під цими деревами, які виступають об’єктами нерухомості. І Держгеокадастр визнає дерева об’єктами нерухомості, віддає землю під приватизацію і вносить про це відомості в єдиний земельний кадастр.

Землю бійцям виділили ще 16 жовтня 2015 року на сесії міськради, але 15 січня 2016 в обласному Держгеокадастрі перший масив ділянок зареєстрували як державну власність. Територію передали державному підприємству “Ужгородський радгосп”, яке перебуває у процесі ліквідації. Унаслідок цієї афери постраждало 96 бійців війни на Сході, яким в цілому виділили 16 га землі на околиці Ужгорода. За документами вона не була оформлена як міська, і цим скористалися працівники Держгеокадастру, які чудово знали, що землю рішенням сесії виділено учасникам АТО, але віддали її в приватизацію людям, які викупили там фруктові дерева. Кожна ділянка оцінюється в кілька тисяч доларів.

За такою ж схемою приватизували величезні виноградники у Виноградівському районі, визнавши об’єктами нерухомості виноградні кущі. А у Воловецькому районі (де взагалі безземелля, одні лише гори) купу землі поза межами сіл віддали “лівим” студентам із Львівської та Івано-Франківської областей”.

Днями – “свіжі” скандали.

Посадовці геокадастру дали дозвіл на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок для особистого селянського господарства на 30 гектарах біля с. Велика Добронь на Ужгородщині. Депутати від партії КМКС заявили, що незрозумілим людям, котрі навіть не проживають на Закарпатті, виділяють земельні ділянки на території сільської ради, на якій, до всього, компактно проживають представники угорської національності.

Ці землі біля села, але поза межами населеного пункту, були ще в 2002 році виділені під сільське господарство місцевим мешканцям – працівникам соціальної сфери (вчителям, вихователям, медикам тощо). На них видані земельні акти старого зразка, ділянки вже 14 років обробляються. Але оскільки інформація не була внесена в цифровий формат, Держгеокадастр, “подумавши”, що це вільні ділянки, вирішив роздерибанити їх. І дав дозволи на виготовлення документації зовсім стороннім людям, у тому числі мешканцям Львова, Львівської та Волинської областей.

За словами Москаля, за роздану землю “смотрящими” було заплачено 25 тисяч доларів.СБУ взяло чиновницю “на гарячому” – в момент отримання хабара. За даним фактом відкрито кримінальне провадження. Знайти логічне та законне пояснення діям своїх підопічних Хранюк не зміг.

Про те, що засідання не пройде “гладко”, було зрозуміло ще далеко до його початку. У фойє на депутатів чекали жителі села Стеблівка на Хустщині з плакатами-вимогами “забрати руки від їхніх земель”.

Земельні ділянки навколо села, які з 1990-х років жителі використовують як пасовище для худоби, уже роздані “чужим” власникам. Збори селян, як і сесія сільради, ухвалили рішення звернутися до Держгеокадастру з вимогою не надавати землю будь-кому без згоди сільської ради. До вирішення всіх суперечливих питань оголосити мораторій на виділення землі в Стеблівці.

Керівник геокадастру пояснив, що питання з “дерибаном” уже вирішене, тому, якщо селяни хочуть дійсно повернути землі, нехай звертаються до суду. І загалом майже на всі обурення депутатів та активістів керуючий управлінням кадастру давав пояснення: “Держгеокадастр не зобов’язаний узгоджувати подібні питання ні з ким, крім Києва”.

“Як нашою землею може розпоряджатися Київ? Кожен день – скандал. Ви роздаєте землю наліво і направо!” – обурювався Москаль.

Одним словом, з жодного питання депутати рішення не прийняли, а Хранюк покинув трибуну, зітхнувши з полегшенням.

За твердим переконанням Москаля, незаконні рішення Держгеокадастру будуть скасовано, однак кричущі факти знову підтверджують, наскільки корумпована ця земельна структура, жорстко централізована в часи Януковича, і як давно назріла необхідність повернення її в підпорядкування обласних державних адміністрацій.