Про черговий земельний скандал довкола продажу земельної ділянки загальною площею 32,3 га, яка розташована в межах села Колонія Грибовицької сільської ради Жовківського району, стало відомо наприкінці минулого року.

Й уже очевидно, що ця справа матиме продовження найближчим часом.

Отож, 10 листопада 2005 року Господарський суд Львівської області зобов’язав Грибовицьку сільську раду укласти договір купівлі-продажу цієї земельної ділянки з Виробничим кооперативом “Ремонт”, який, згідно з документами, мав законне право на володіння. Однак не встигло керівництво кооперативу натішитися перемогою, як депутат Львівської міської ради Віра Лясковська поспішно заявила, що “всі документи у справі – сфальсифіковано”.

Ба більше, в інтерв’ю одній із львівських газет вона наголосила, що проти судді Господарського суду Тетяни Костів, яка винесла рішення в цій справі, обласна прокуратура порушила кримінальну справу. Таке повідомлення викликало чималий резонанс. Але тут є один цікавий нюанс – місцева прокуратура не може “вішати” кримінал судді. Попри це, “Газета” таки звернулася в прокуратуру Львівської області. У її прес-службі підтвердили, що кримінальної справи проти судді Господарського суду не порушували. Сама суддя Тетяна Костів погодилася прокоментувати ситуацію, проте лише після того, як вийде після святкових вихідних на роботу.

У коментарі “Газеті” Віра Лясковська зазначила: їй відомо, що прокуратура не може порушити кримінальну справу проти судді, й, зважаючи на це, вона не могла поширити таких неправдивих відомостей. Щодо справи продажу земельної ділянки, то пані Лясковська й далі переконана, ніби в ній “абсолютний кримінал”.

– Я стовідсотково переконана, що в цій справі кримінал, – наголосила вона. – Зокрема, у проектній документації йдеться про зовсім іншу ділянку (землі лісопаркової зони), якою прагне заволодіти кооператив. Село Колонія насправді розташоване зовсім в іншому місці, хоча в їхніх документах вказано слово “Колонія”. Можу підтвердити свої слова, слід лише глянути на генплан цієї території.

Цікаво, що особисто присутній на судових засіданнях у Господарському суді голова Грибовицької сільради навіть півсловом не обмовився, що насправді кооператив прагне заволодіти не цією ділянкою, яку декларує. Претензії голови сільради в суді стосувалися зовсім іншого – правомірності укладання договору купівлі-продажу.

Варто повернутися у 1995 рік, саме тоді розпочиналася епопея із земельною ділянкою, яка належать Грибовицькій сільській раді. 20 жовтня 1995 року державне лісогосподарське об’єднання “Львівліс” дало згоду на вилучення в нього земельної ділянки Держлісфонду Брюховецького лісництва загальною площею 32,3 га для потреб Грибовицької сільської ради та передало їх до земель запасу. В цей час кооператив “Ремонт” звернувся з проханням відвести їм цю земельну ділянку в постійне користування під житлово-дачне будівництво. Сільська рада дала “добро”, про що свідчить відповідне рішення від 27 жовтня 1995 року. Підготувавши в повному обсязі зі всіма погодженнями проект відведення, згодом кооперативу довелося відмовитися від свого наміру, зважаючи на фінансову скруту й неспроможність сплатити збитки, завдані лісовому господарству.

Уже 1997 року кооператив “Ремонт” зробив другу спробу, однак цього разу готував проект відведення цієї ж земельної ділянки для викупу у власність. По-новому готували всю проектну документацію, в тому числі експертну оцінку. Та, як і попереднього разу, кооператив не розрахував своїх можливостей. Йому виявилося не під силу сплатити зазначену суму.

До вирішення цього питання підприємство повернулося 2005 року. В цей час відбулася зміна засновників кооперативу. Нові власники взяли кредит у банку й мали намір довершити розпочате 1997-го. Тим часом сільська рада передумала продавати ділянку. Вона мотивувала свою відмову тим, що рішення про продаж ухвалили незаконно, адже “стосувалося продажу земель лісового фонду”, а крім того, загальна позовна давність, встановлена в три роки, не допускає укладення договору купівлі-продажу.

Суддя Господарського суду не підтримав відповідача, себто сільську раду, оскільки є підтвердження того, що землі лісового фонду таки передали Грибовицькій сільській раді та до її земель запасу. Також не прийняли посилання відповідача на сплив терміну, бо терміну виконання рішення не зазначено, а згідно із законодавством воно й досі підлягає виконанню.

До речі, торік знову ж таки по-новому провели експертну оцінку, а також збитків, завданих лісовому господарству, та втрат. Зауважимо, що сума збільшилася приблизно вдесятеро.

– Після рішення суду пані Лясковська звернулася у дев’ять інстанцій, зокрема прокуратуру, СБУ, управління МВС, які проводили перевірки, проте не виявили жодного порушення, – стверджував у коментарі “Газеті” голова кооперативу “Ремонт” Андрій Колодійчук. – “Громоподібні випади” депутата таки призвели до того, що природоохоронна прокуратура, яка, до речі, не брала участі в слуханнях цієї справи першої інстанції, подала апеляцію, однак переконаний – Апеляційний суд розставить усі крапки над “і”. Щодо пані Лясковської, то її звинувачення, гадаю, зумовлені наближенням виборів. Хоча, якщо подивитися, то яка тут турбота за мешканців Колонії. Там немає газу, дороги зруйновані. Початок житлово-дачного будівництва міг би хоч якось поліпшити життя тамтешніх мешканців, а так… До речі, ми вже готуємо позов до суду проти Віри Лясковської за наклеп. Збираємо всі її висловлювання в ЗМІ щодо тієї справи.

Варто додати, що перше засідання в Апеляційному суді після подачі природоохоронної прокуратури стосовно вирішення питання скандальної земельної ділянки призначено на 25 січня.

Роман Винарівський