Заступник міністра економічного розвитку та торгівлі, який відповідає за аграрний напрямок, Тарас Висоцький зустрівся з журналістами та розповів про те, яким буде ринок землі в Україні з 2020 року.

БізнесЦензор, на основі розмови з заступником міністра, підготував відповіді на найпопулярніші питання про ринок землі в Україні.

За словами чиновника, законопроект про обіг земель буде мати такі принципи: право купувати землю матимуть фізичні та юридичні особи, обмеження концентрації і дія антимонопольного законодавства, державні та комунальні землі продаватимуться виключно через аукціон і за мінімальну стартову ціну братиметься нормативно-грошова оцінка. Ще один принцип – першочергове право купівлі земельного наділу матиме орендар.

Хто отримує право купувати ріллю?

Згідно Земельного кодексу, іноземці не мають права купувати в Україні землю будь-якого призначення.

Водночас пропонується, щоб право купувати землю сільськогосподарського призначення мали громадяни України, територіальна громади, держава і юридичні особи, які зареєстровані в Україні.

Тобто юридичні особи, які належать нерезидентам або іноземним компаніям, але зареєстровані в Україні і сплачують тут податки, отримають право купувати землю сільськогосподарського призначення.

Це ж стосується і держав, які володітимуть іноземною компанією, або часткою в компаній, яка в Україні зареєструє юридичну особу з метою придбання землі.

При цьому громадяни Росії, які зареєстрували в Україні компанію, або володіють іноземною компанією, яка в свою чергу тут зареєструє юрособу, не матимуть права купувати ріллю.

На предмет володіння росіянами української компанії, яка купуватиме землю, буде проводитися відповідно перевірка на етапі реєстрації права власності на землю. Це буде первинний контроль.

Водночас буде і вторинний контроль спецслужбами. Якщо буде виявлено, що компанія з російським власниками придбала в Україні землю, то рілля буде експропрійована державою.

Також буде перевірятися легальність походження грошей, за які купуватиметься земельна ділянка.

Продаватися буде лише та земля, яка зареєстрована в Держгеокадастрі. 

Чому компаніям, які належать іноземцям, хочуть дозволити купувати чорноземи?

Можливість надати право іноземним громадянам та компаніям, через українських юридичних осіб, купувати землю в Україні хочуть надати заради росту економіки. Оскільки, у випадку повної заборони іноземцям купувати землю, Україна може не отримає конкуренцію на ринку землі та притоку інвестицій.

Водночас за українські землі боротимуться місцеві олігархи та чиновники.

“Це має стимулювати економічне зростання. Бо впроваджуючи обмеження ми стримуватимемо економічний ріст, конкуренцію і створюватимемо умови для корупції”, – вважає Висоцький.

Скільки можна буде купити землі одній фізичній чи юридичній особі?

Юридична особа, громадянин України матимуть право сконцентрувати у свої власності не більше 15% сільськогосподарських земель в межах конкретної області і не більше 1% сільськогосподарських земель в межах України.

При цьому агрохолдинг не зможе купувати землю на інших афілійованих юридичних осіб, оскільки на момент реєстрації права власності на землю буде проводитись перевірка на пов’язаність осіб.

В майбутньому буде розроблене програмне забезпечення, яке буде аналізувати угоду на предмет порушення обсягів концентрації землі і видаватиме реєстратору відповідну інформацію.

Дане обмеження концентрації в одних руках не стосуватиметься оренди сільськогосподарської землі.

Чи буде державна допомога фермерам при купівлі землі?

Держава обіцяє допомогти фермерам придбати ріллю у власність. Для цього буде виділено 4,4 млрд грн на компенсацію відсоткової ставки за кредитом, який взято на купівлю землі. Однак компенсуватиметься не всі відсоткова ставка, а лише еквівалент ставки НБУ, який зараз встановлено на рівні 16,5%.

Для цього потрібно мати статус сільгоспвиробника (тобто фізособа цього не зможе зробити), взяти в банку кредит, придбати землю, подати документи до відповідального органу і отримати компенсацію частини відсотків від держави.

Таким чином, уряд хоче зрівняти в правах українських фермерів з іноземцями, які з дешевим капіталом (в Європі депозити під мінусові відсотки), зареєструвавши в Україні юрсосбу, прийдуть купувати ріллю.

Окрім того, у орендаторів буде переважне право купівлі землі, яку він обробляє.

Розмір допомоги в 4,4 млрд грн на компенсацію ставок за кредитами на 2020 рік було встановлено виходячи з того, що ринок буде запущено лише в другій половині року з урахуванням середньої ціни в 40 тис грн за гектар, розміру облікової ставки НБУ і плюс орієнтовна кількість бажаючих продати землю (таких за словами Висоцького – 5-7%).

Також буде створено Фонд часткового гарантування, який дозволятиме простіше брати кредити під купівлю землі. Фонд підпорядковуватиметься Міністерству фінансів.

Фонд працювати на аналогічних умовах і компенсуватиме відсотки за кредитами в розмірі облікової ставки НБУ.

Що буде з землями Національної академії аграрних наук України?

Національна академія аграрних наук України володіє сотнями тисяч гектар сільськогосподарської землі в України. Часто вона використовується неефективно, або знаходиться в тіньовій оренді.

За словами заступника міністра економічного розвитку та торгівлі, цей обсяг землі буде значно зменшено.

“Є суспільна згода, що для науки не потрібно більше 10 тис. га в межах країни. Тому землі НААНУ мають набути визначеного правового статусу державних, чи комунальних земель. А вже тоді прийматимемо рішення, що робити: продавати землю на аукціоні, чи розпаювати між працівниками с\г підприємств НААНУ”, – говорить Висоцький.