Темпи роботи уряду по впровадженню земельної реформи вражають: законопроект щодо обігу земель був оприлюднений 20-го вересня, 25-го ухвалений на засіданні Кабміну і вже 26-го внесений у Верховну Раду. Але не менше вражають і темпи критики законопроекту. Критикують за все – для когось є незрозумілою концепція, для когось в законопроекті мало букв – всього 3,5 сторінок тексту. Але найбільше – за іноземців. Тобто критикують за іноземців, виступаючи категорично проти них.

Є й протилежні думки. І навіть досить прагматичні пропозиції. Продавати землю іноземцям винятково у прикордонних з Росією областях пропонує політолог Віктор Таран: адже власники землі з країн НАТО – найкраща гарантія безпеки від агресії Росії і в такому випадку Росія не наважиться напасти на них. А Чернігівський міський голова Владислав Атрошенко пропонує одразу запросити на земельний ринок світових гравців: Китай, Об’єднані Арабські Емірати, США – нехай вони, конкуруючи, піднімуть ціну землі до 20-30 тисяч доларів за гектар. А за відкриття нашого ринку Україна ще й могла б виторгувати собі вигідні умови – приміром, ставити вимогу надати нам членство в Євросоюзі.

Але вітчизняних аграріїв можна зрозуміти: вони хочуть, щоб українська земля дісталася їм, а не іноземцям. Тим більше, що вже анонсували 50% знижку на придбання землі.

Тож аграрії доводять, що питання введення ринку землі сьогодні не на часі  (вже більше двох десятків років не на часі, ага) і просять Президента України відтермінувати введення ринку землі в Україні, заборонити її продаж іноземцям та іноземним кампаніям, а також ініціювати всеукраїнський референдум з цього питання. Такі звернення вже підтримали п’ять облрад (Одеська, Хмельницька, Херсонська , Полтавська, Львівська), 20 міських, районних, сільських та селищних рад по всій території України. (А от Калуська міська рада таке звернення не підтримала)

І ідею проведення референдуму підтримують все більше. Нагадаємо, одним з перших її озвучив Віктор Медведчук, заявивши, що питання ринку землі треба винести на референдум, бо у влади немає морального права нею розпоряджатися.  Крім нього і згаданих вище місцевих рад, референдуму тепер хочуть Мороз, Кравчук, Кінах, Ставнійчук, Цушко, Хмара і Тимошенко, яка вже навіть зареєструвала відповідний законопроект (щоправда, стверджують, що у не такому далекому 2008 році Юлія Володимирівна була зовсім не проти продавати землю не тільки іноземцям, а й іноземним державам). Референдуму також вимагають учасники АТО. Референдуму хочуть і прості українці – “за” висловились 64% опитаних.

Проти проведення референдуму про продаж землі поки що виступив тільки Міністр розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства Тимофій Милованов, назвавши це більшовизмом. І дуже влучно висловився про референдум Віталій Кудлак з Демальянсу.

Уряд тим часом продовжує підтримувати високий темп і підготував ще 8 законопроектів щодо запровадження ринку земель. Та все ж не все із запланованого вдалось здійснити – щось не так пішло з кадрами: анонсованого призначення керівника Держгеокадастру так і не відбулося. Шуму, правда, наробив нардеп О.Гончаренко, який повідомив, що очільником Держгеокадастру призначили його “неродича” В.Гончаренка, але швидко з’ясувалось, що нардеп трохи переплутав відомства.

Чому не відбулось призначення – одне з двох: або професійних і чесних не знайшли, або, навпаки, професійних і чесних виявилось так багато, що не змогли з-поміж них вибрати найдостойнішого.

Тож 25 вересня прем’єр висловив надію, що сильного менеджера на посаду керівника Держгеокадастру вдасться вибрати протягом наступних десяти днів…

Читайте також: 

Пристрасті навколо мораторію: референдум, акції і флешмоб

Пристрасті навколо мораторію 2: мирний протест, міні-референдум і треш в Держгеокадастрі