Передбачений в Комітеті Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики розгляд урядового і десяти альтернативних законопроектів, присвячених питанню обігу земель сільськогосподарського призначення, практично був зірваний.

Присутні на засіданні Комітету численні представники Асоціації фермерів та приватних землевласників України, а також велика група екс-депутатів від партії «Свобода», серед яких помітно виділявся колишній міністр аграрної політики і продовольства України Ігор Швайка, спробували перетворити конструктивний розгляд законопроектів на другий етап недавнього маршу «Захистимо українську землю».

Про це повідомляє Судово-юридична газета.

Першим розглядався урядовий законопроект (реєстр. №2178 від 25.09.2019), який доповідав заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Висоцький. Він ледве встиг назвати основні положення документу, серед яких, зокрема, зняття мораторію на продаж землі, впорядкування Держгеокадастру і внесення туди всіх даних про державні землі сільськогосподарського призначення, визначення меж концентрації землі в одних руках тощо, як засідання перетворилося на какофонію, сплетену з гучних вигуків, скандувань гасел та оплесків. Голосова атака досягла мети і не дала доповідачам та прихильникам урядової позиції навести свою аргументацію. Щоб докричатися, деякі депутати намагались використовувати аж три мікрофони, проте безрезультатно.

Не всі промовці наражалися на обструкцію, до окремих політиків присутня аудиторія була прихильною. Зокрема, представникам ВО «Батьківщина» Юлії Тимошенко і члену комітету Вадиму Івченкудозволили викласти свою позицію, закладену в альтернативний законопроект (реєстр. №2178-3 від 01.10.2019). Все звелося до набору вимог: відкликати усі наявні законопроекти про вільний обіг земель, продовжити мораторій і провести всеукраїнський референдум щодо можливості продажу землі. На думку Юлії Тимошенко, саме результати референдуму мають визначати подальші кроки земельної реформи.

Результат референдуму сьогодні, напевно, прогнозований, адже голова «Батьківщини» постійно згадувала недавнє соцопитування, згідно з яким 73 відсотки українців проти продажу землі.

Цікаво, що однотипну позицію висловила і представниця «Опозиційного блоку — за життя» Наталія Королевська, представляючи свій законопроект (реєстр. №2178-1 від 27.09.2019). Її також майже не перебивали.

Після проголошення позиції про першочерговість референдуму на голову Комітету ВР Миколу Сольського почався шалений тиск з вимогою ухвалення відповідного рішення. Спроба інших членів комітету від «Слуги народу» достукатися до крикунів і направити обговорення в конструктивне русло успіху не мала.

Голова агрокомітету Верховної Ради вирішив закрити засідання і перенести подальший розгляд на п’ятницю, 18 жовтня, на 14:30.