Президент України наклав вето на прийнятий Верховною Радою 6 жовтня цього року Закон “Про внесення змін до Земельного кодексу”, яким передбачалось продовження мораторію на продаж землі до 1 січня 2008 року.

Як зазначається у Пропозиціях Президента до Закону України “Про внесення змін до Земельного кодексу”, зареєстрованих у Верховній Раді 26 жовтня 2004 р., закон не може бути підписаний у зв’язку з тим, що його положення перешкоджають створенню належних умов для реалізації конституційного права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, а також для виконання вимог Земельного кодексу України, формування в Україні прозорого ринку землі.

“Продовження мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення порушує права власників землі (особливо людей похилого віку, які не мають спадкоємців) вільно розпоряджатися своєю власністю. Це не відповідає статтям 14 та 41 Конституції України, згідно з якими право власності на землю гарантується, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.

Запровадження невиправдано тривалої заборони на вільне відчуження земель сільськогосподарського призначення дасть також новий поштовх для розвитку тіньового ринку землі, збільшить кількість зловживань у даній сфері,” – йдеться в документі.

Таким чином, у разі, якщо до кінця року Верховна Рада не зможе подолати вето Президента, з 1 січня 2005 року буде припинено дію мораторію на продаж громадянами та юридичними особами земельних ділянок для ведення селянського (фермерського) господарства та іншого товарного сільськогосподарського виробництва (п.15 Перехідних положень ЗКУ).

Також з 1 січня наступного року знімається заборона на внесення прав на земельну частку (пай) до статутних фондів господарських товариств (п.14 Перехідних положень ЗКУ).

До 1 січня 2005 року громадяни та юридичні особи, які відповідно до земельного законодавства не можуть мати земельні ділянки у постійному користуванні, повинні переоформити у встановленому порядку право власності або право оренди на них (п.6 Перехідних положень ЗКУ).