Прозорість і відкритість. Щонайменше такими словами представники влади намагаються охарактеризувати причини ймовірного пожвавлення інвестиційного клімату у столиці після того, як Київрада затвердила тимчасовий порядок набуття прав на землю на конкурентних засадах. Проект цього рішення неодноразово переносився з однієї сесії на іншу, допоки не вдалося поставити чітку законодавчу крапку у землевідведенні Києва. Зате тепер усі вільні від забудови ділянки будуть виділятися винятково на конкурсах і аукціонах, крім тих, що призначені для будівництва соціального житла. Водночас, за словами голови комісії Київради з питань містобудування й архітектури, президента ХК “Київміськбуд” Володимира ПОЛЯЧЕНКА, «нереально робити інвестиційні проекти з першого числа (тобто відразу – прим. КПІ)». Тому, він вважає, що остаточно перейти на процедуру конкурсів і аукціонів, Київ зможе з другого півріччя 2006 року, причому продаючи не просто земельні ділянки, а комплексні інвестиційні проекти. Для роботи над такими проектами й умовами кожного конкретного конкурсу буде створений окремий структурний підрозділ КМДА (у вигляді Головного управління) з питань земельних аукціонів і конкурсів, а всі проекти будуть публікуватися на офіційному сайті Київської міськдержадміністрації.

Не менше радіє ПОЛЯЧЕНКО і з того, що відтепер “Інститут генерального плану Києва” щороку проводитиме моніторинг усіх будівельних майданчиків. Результатом оглядин буде те, що інвестор-забудовник, який не почав будівництво у чітко задокументовані в будівельно-погоджувальних паперах строки, позбавлятиметься права користування землею. Власне, такий варіант стосунків влади та інвесторів президент „Київміськбуду” пропонував застосувати в Києві давно, особливо після того, як надивився, як динаміку реалізації інвестиційних проектів відстежують у Москві.

Організаційна процедура

Отож на конкурентних засадах можна набути права власності та оренди на всі вільні від капітальної забудови земельні ділянки, крім належних до приватної власності. На аукціони можуть потрапити навіть ділянки, зайняті об’єктами комунальної власності, у тому числі будинками, які підлягають реконструкції, заміщенню чи просто капітальному ремонту. „Поза-аукціонні” винятки становить лише земля, на якій будуватимуть державним або місцевим коштом, а також дитсадки, школи, лікарні та фізкультурно-оздоровчі заклади, які зводяться за рахунок дольових внесків інвесторів на розвиток інфраструктури Києва. Причому наразі на аукціони можуть виставлятися навіть землі державної власності, допоки не завершиться розмежування земель комунальних і державних.

Здебільшого місто надаватиме перевагу продажу права власності на той чи інший майданчик. А торги з продажу права оренди Київрада призначатиме виключно у випадках, коли передача землі у власність заборонена чинним законодавством або цільове призначення об’єкту передбачає строковість використання землі.

Відтак, аби визначити серед київських ресурсів усе, придатне для аукціону, Київрада доручила своєму виконавчому органу терміново провести інвентаризацію земель. По-перше, КМДА повинна визначити додаткові інвестиційно привабливі території, по-друге, та ж КМДА в особі Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища має розглянути і погодити (чи не погодити) схеми планування цих інвестиційно привабливих територій. По-третє, у рамках цієї інвентаризації до 1 жовтня 2006 року Головне управління земельних ресурсів зобов’язане розробити схему меж центральної історичної частини Києва. А в майбутньому, починаючи з цього року, до 1 листопада Київрада прагне отримувати від КМДА інформацію щодо моніторингу Генплану та наслідки інвентаризації землі.

Певна річ, що організаторами проведення земельних торгів є Київрада та КМДА, тоді як Ініціаторами можуть виступати структури КМДА – ГУ земельних ресурсів щодо вільних від забудови ділянок, ГУ житлового господарства щодо зайнятих житлом ділянок, яке, однак, потребує реновації, а також ГУ економіки та інвестицій щодо повноцінних інвестиційних проектів.

Звісно, юридичні чи фізичні особи також можуть отримати землю для містобудівних потреб. Механізм простий: для цього їм потрібно подати клопотання до приймальні Київради з земельних питань. Вже з 1 вересня цього року заяви-клопотання передаються Ініціаторам, які виноситимуть на сесію Київради питання відмови чи надання землі, причому обов’язково упродовж місяця з дня отримання клопотання. Рішення, яке прийме Київрада, одразу з’явиться у газеті „Хрещатик” або на сайті Київради. А з 1 березня 2006 року клопотання про надання земельних ділянок, які внесені на розгляд Київради до 1 вересня 2005 року передаються Ініціатором для проведення конкурсів і аукціонів.

Цьогоріч фінансуватиме всі роботи з виготовлення відповідних документів і проектів землеустрою Головне фінансове управління КМДА і ГУ земельних ресурсів у межах коштів, передбачених у бюджеті Києва на проведення земельної реформи. Зате при формуванні бюджету-2006 ці видатки будуть враховані. Плюс до бюджетних коштів організатори аукціонів отримуватимуть частку від суми проданої землі для проведення подальших аукціонів.

Стартова ціна ділянок на аукціоні визначається на основі звіту про експертну грошову оцінку, до того ж вона мусить включати всі відрахування до столичного бюджету.

Проекти на осінь

Давноочікуваний перехід на конкурентні принципи виділення землі в Києві дозволить інвесторам-забудовникам значно скоротити строки отримання землі та спростити процедуру землевідведення, переконаний ПОЛЯЧЕНКО. „Не буде ходіння по мукам. Сьогодні ми витрачаємо на один майданчик по кілька років”, – зазначає він. І хоча „Київміськбуд” має резерв майданчиків, якого орієнтовно вистачить роки десь на два, однак йому все одно замало місця, щоб розвернутися. Адже наявні майданчики розташовані здебільшого у таких районах (наприклад, Теремки), де потрібно власним коштом потратитися на створення інженерної інфраструктури. За словами ПОЛЯЧЕНКА, у такій ситуації викласти потрібно не багато не мало – близько мільярда гривень.

Однак зарезервовані „Київміськбудом” території вже зовсім скоро можуть розширитися, якщо ХК візьме участь у інвестиційних конкурсах, запланованих на осінь. Так, вже у вересні-жовтні КМДА збирається оголосити інвестиційний конкурс на 17 об’єктів. „На сьогодні ми маємо 17 об’єктів по яким прийнято розпорядження міської адміністрації щодо направлення їх на конкурс”, – повідомив заступник голови КМДА Валерій БОРИСОВ. За його словами, зараз по цим об’єктам розробляється проектно-кошторисна документація і техніко-економічні показники. „Восени ми оголосимо достатньо великий пул інвестиційних конкурсів по дуже цікавим і інвестиційно привабливим об’єктам”, – зазначає БОРИСОВ, підкреслюючи, що місто попрацює над створенням прозорішого механізму виділення землі і здійснення інвестиційної діяльності у Києві. На думку БОРИСОВА, цьому сприяло і прийняття Київрадою тимчасового порядку набуття прав на землю на конкурентних засадах, оскільки раніше „це було одним із моментів, яке стримувало більш широке проведення інвестиційних конкурсів”. Тепер же стримувальних чинників не залишилося. Єдиний критерій визначення переможця торгів – ціна об’єкта аукціону. Платиш? Купуй. Однак і тут зненацька не заскочиш, бо якщо ви потрапите на конкурс, а не аукціон, то крім грошей, мусите запропонувати найкращі умови використання землі.

Наталія ІВАНЕНЧУК, Київ-прес-інформ