16 жовтня 2018 року на сайті Президента України зареєстровано електронну петицію щодо відміни приватних майданчиків з оцінки нерухомого майна та перегляду оціночної вартості (№22/047501-еп). Автор петиції – Жовтопуп Кирило Олександрович.

Повний текст:

«Народ України вимагає втручання та врегулювання роботи нових оціночних майданчиків та оціночної вартості на нерухомість. А саме, припинення роботи приватних посередників та встановлення дійсної ринкової вартості нерухомого майна.
На сьогоднішній день склалася наступна ситуація. На законодавчому рівні було ухвалено рішення, згідно з яким, для проведення будь-яких операцій з нерухомості, необхідно отримати дозвіл з рекомендованою оціночною вартістю на приватних ресурсах, які в свою чергу являють собою посередників між державою та власниками нерухомості.
По-перше, антимонопольний комітет України (АМКУ) завершує перевірку впровадження Фондом держмайна (ФДМ) електронної єдиної бази звітів про оцінку. В ході розслідування були оприлюднені наступні данні:
● тільки чотири майданчики виявилися технічно і юридично готовими здійснювати цю діяльність
● вартість послуг на старті цих майданчиків була 780 грн – наразі 1020 грн
Раніше об’єкт оціночної діяльності отримував у Фонді держмайна ідентифікаційний код, за яким він заходив в базу і реєструвався, звіти, зареєстровані їм, отримували унікальний номер. Нотаріус також заходив в базу безкоштовно, дивився номер звіту і проводив операцію. І тут раптово з’явилися майданчики, які за гроші роблять те, що раніше оцінювач робив самостійно – просто передають звіт.
По-друге, були встановленні некоректні ціни на майно. Загалом, ціна за 1 м2 перевищує дійсну ринкову вартість від 10% до 30%. Особливо це помітно в периферійних районах. Ринкова вартість у сільській місцевості ще нижча. На ділі, люди повинні переплачувати від 6000 грн, що для пересічного громадянина є великою сумою.
По-третє, за декілька місяців, що працює ця корупційна схема були зареєстровані наступні випадки, які можна кваліфікувати виключно, як шахрайство. Для того, щоб зайти у реєстр необхідно спочатку сплатити, якщо майданчик раптом відмовиться від виконання вашого запиту, гроші автоматично згорають і для повторної оцінки потрібно буде знову платити.
Висновок: Беручи до уваги усе вище сказане у пересічного громадянина України не виникає більше ніяких думок окрім того, що його знов намагаються обікрасти. Наразі, спосіб оцінки та вартість нерухомого майна являє собою чергову корупційну схему.
Згідно з Конституцією України ми вимагаємо вирішення проблеми.»