28 лютого голова Львівської обласної ради провів нараду з обговорення проекту Закону України “Про ринок земель”. У нараді взяли участь перший заступник голови Львівської обласної ради Петро Колодій, заступник голови Львівської обласної ради Валерій П`ятак, голови постійних комісій обласної ради Ярослав Качмарик (комісія з питань бюджету, соціально-економічного розвитку та комунальної власності), Василь Пісний (комісія з питань законності, дотримання прав людини та військових проблем), заступник голови Львівської обласної державної адміністрації Іван Стефанишин, начальник головного управління Держкомзему у Львівській області Андрій Дідик.

Позиція представників адміністрації щодо скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення відрізнялася від думок представників облради. Як зазначили депутати, скасування мораторію – означатиме появу нових латифундистів та остаточний занепад українського села.

«У сільській місцевості проживає близько 32 відсотки українців, а в деяких областях, зокрема на Львівщині, частка є ще більшою – 42 відсотки, – зазначив Ярослав Качмарик. – І для них земля – це не лише засіб сільського виробництва, а доля, як життєвий шлях, ускладнений діями влади і станом економіки. Як показує практика інших держав, для того, щоб забезпечити продовольчий баланс країни, треба не більше 4 відсотків населення. Отже, земельна реформа може призвести до того, що 28 відсотків населення країни залишиться не лише без землі, а й без перспективи працевлаштування та місця проживання».

Як зазначив голова Львівської обласної ради Олег Панькевич, упродовж ХХ століття українське село зазнало багато потрясінь, спричинених зміною влади та відповідно власності на землю.

«Нині ми на порозі нового великого переділу, який вплине на ситуацію, можливо, на десятки років уперед, – каже Олег Панькевич. – На мою думку, це надзвичайно важливе питання, яке не можна поспіхом погоджувати та приймати. Це, на мою думку, одна з “найбільш грандіозних” ініціатив Януковича і центральної влади. Земля – це те останнє, що ще залишилося в українців. Ми маємо гіркий досвід того, що сталося з нашими підприємствами. Бачимо в чиїх руках вони опинилися і в якому стані перебувають. Очевидно, що із землею може статися подібне. Адже землю, не скуплять прості фермери, яким досі не давали можливості працювати, її не скуплять селяни. Скуплять її скоріше за все ті, хто сьогодні лобіює цей законопроект. Може статися так, що селянська земля опиниться в руках махінаторів, які здобудуть нові непомірні капітали, а втратять прості люди, інтереси яких ми маємо захищати. Львівщина повинна сказати правду про ті ризики, які стоять перед нами у зв`язку з можливим скасуванням мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення».

Підбиваючи підсумки наради, Олег Панькевич ініціював проведення у Львівській обласній раді громадських слухань на тему земельної реформи за участі науковців, представників місцевого самоврядування різних рівнів та виконавчої влади. Громадські слухання відбудуться 9 березня 2011 року.

Медіастар