Питання про відкриття ринку землі потрібно винести на всеукраїнський референдум. Про це йдеться в заяві круглого столу за участю представників громадськості, організованому 17 вересня ексголовою Верховної Ради Олександром Морозом. У засіданні також брали участь ексзаступниця глави Адміністрації Президента України Марина Ставнійчук, колишній глава МЗС та Мінфіну України Василь Цушко, перший президент України Леонід Кравчук, експрем’єр-міністр України Анатолій Кінах, дисидент, колишній народний депутат України Степан Хмара та інші, повідомляє ГОРДОН.

Документ, адресований президенту України Володимирові Зеленському, спікеру Верховної Ради Дмитрові Разумкову і прем’єр-міністру України Олексієві Гончаруку, є в розпорядженні видання ГОРДОН.

“Ми, учасники круглого столу, представники різних політичних та громадських організацій, науковці, виробничники, журналісти, розуміючи важливість ефективних земельних відносин у ринковій економіці, уважаємо неприпустимим поспіх у наданні землі сільгосппризначення товарного статусу”, – ідеться в заяві.

Її автори зазначили, що в нової влади є право “обурюватися тим, що до теперішнього часу в земельних відносинах залишається нерозв′язаними багато юридично-правових питань, без чого раз-у-раз виникають негативні наслідки штучно підтримуваного безладу”.

“Унаслідок цього пустіють села, здійснюється латифундизація земель, хімізацією знищуються ґрунти, отруюються люди та навколишнє середовище, про агротехніку і сівозміну, про розвиток тваринництва забуто. Землеробство стало обслугою українських і зарубіжних компаній, невідворотно перетворюючи Україну на колонію. У таких умовах захоплення ділянок, рекетирство, шахрайство за участю нотаріату та реєстраторів, процвітання корупції – і наслідок, і умова спотворених відносин. Усе це – непрозорий, отже, тіньовий ринок насамперед землі, незгоду з чим зафіксовано в передвиборчій програмі президента. Однак рух до прозорого ринку по прямій, через продаж землі (фактично примусовий, який нав’язується ззовні) та ще в умовах війни у країні, доведеної до глибокої кризи, тільки погіршить ситуацію, призведе до невідворотних наслідків, зрештою – до втрати України”, – уважають учасники круглого столу.

Вони запропонували три варіанти виходу зі сформованої ситуації.

“По-перше, усі органи управління, відповідальні за впорядкування земель (кадастр, оцінки ґрунтів, підпорядкування наділів, податок на землю, рента тощо), мають урегулювати всі відносини, включно з кожною межею. По-друге, парламент зобов’язаний у короткі строки зробити юридичну ревізію Земельного кодексу (до речі, нелегітимного, якого в сесійній залі Верховна Рада України не ухвалювала) і внести туди всі доповнення, що знімають згадані конфлікти і підтверджені тривалою практикою. Одночасно парламент має ухвалити закони про референдуми в повній відповідності з передвиборчими зобов’язаннями нинішньої влади. По-третє, ринкова економіка передбачає включення у свій обіг і земель сільгосппризначення. Це забезпечують використання права оренди землі як предмету застави (замість її продажу) і створення Державного земельного банку”, – перерахували автори звернення.

Вони пропонують запитувати думку народу в питаннях, пов’язаних із землею.

“Варіантом для цього може бути всеукраїнський референдум за народною ініціативою щодо з’ясування ставлення кожного до таких запитань: “Чи підтримуєте ви можливість купівлі-продажу українських земель сільськогосподарського призначення?” “Чи згодні ви з необхідністю поширення орендних відносин, використання права оренди землі як предмету застави зі збереженням землі у власності народу і держави?” Здійснення таких пропозицій сприятиме захисту та ефективному використання земель України, захистить у власності України поклади й інші багатства, допоможе уникнути можливих наслідків реституції. Воно допоможе консолідувати суспільство та зміцнити авторитет влади, викликаючи довіру до неї”, – заявили учасники круглого столу.

За їхніми словами, “ідеться про справу стратегічної, історичної важливості”.