У Вінниці ціни на житло не зростають через низький рівень платоспроможності населення, вважають фахівці. Зважаючи на темпи зростання у 2008 році, найбільший дефіцит житла – в Ужгороді та Полтаві. До п’ятірки лідерів увійшли також Львів, Запоріжжя та Луцьк.

У Вінниці, Івано-Франківську, Херсоні, Миколаєві, Чернігові та Кіровограді зростання цін гальмує низький рівень доходів місцевих мешканців. Фахівці ринку вважають, що у Вінниці є значний дефіцит житла. Але чому при вільному ціноутворенні на ринку вторинної нерухомості вартість квадратного метра житла не збільшується? З таким питанням “20 хвилин” звернулися до фахівця з нерухомості Юрія Карасюка .


– Неправильно говорити, що у Вінниці немає дефіциту житла. Ріелтери, навпаки, стикаються з протилежною проблемою. Про це свідчить шалений попит на малогабаритні однокімнатні квартири та малосімейки. Низька купівельна спроможність вінничан підштовхує їх до пошуку найменших за площею та зручностями квартир. Це й перегріває ринок, – вважає пан Карасюк. Саме тому різноманітні хрущовки, “гостинки”, малосімейки та приватизовані кімнати у гуртожитках зараз користуються найбільшим попитом. А ще років 10 тому продати таке житло було проблематично.


Крім дефіциту, фахівці пояснюють значне зростання цін на вторинному ринку міст України подорожчанням первинного житла. Практично у кожному з обласних центрів будівельні компанії у другому кварталі підвищили ціни приблизно на 10-20%, хоча багато хто з експертів вважає це необґрунтованим. Наприклад, за підрахунками, орієнтовна собівартість будівництва квадратного метра в регіонах становить від $850, у великих містах – від $1 тис. При цьому стартова ціна реалізації нині починається з $1,3 тис. і $1,6 тис.Відповідно. Власники квартир, орієнтуючись на первинний ринок, підвищують і далі й без того невиправдано завищені ціни.


Утім, це не єдина причина зростання цін. Наприклад, за даними операторів, гострий дефіцит землі – навіть на околицях міста земельні ділянки під будівництво за півроку подорожчали на 10% щонайменше. Практично в усіх містах, де темп зростання у першому півріччі перевищив рівень інфляції, у другому кварталі ціни зростали повільніше, ніж у першому.


Обвалу цін більшість експертів не очікують – на їхню думку, подешевшати може лише переоцінене житло економ-класу: хрущовки та старі панельні будинки. “Ціни на подібне житло були накручені ажіотажним попитом, – каже президент Спілки фахівців з нерухомості України Олександр Рубанов. – Поступово воно дешевшатиме. Різкого зниження цієї осені не відбудеться. До кінця 2008 року можливе зменшення цін на 5-10%, а до кінця 2009-го можна чекати спаду на 30-35%. Пік зниження вартості в сегменті “економ” припаде на літо 2009 року, після чого ціни, за оптимістичним прогнозом, стабілізуються”.


Ціни на решту категорій житла – зокрема, бізнес- та преміум-класів – цього року залишаться практично без змін. “Гадаю, найближчими роками вартість житла все ж таки зростатиме, але набагато повільніше за інфляцію”, – прогнозує фахівець управління інвестиційно-банківських послуг Dragon Capital Олексій Зеркалов.