Василь ДРАГОЛЮК

23 травня на розкроєну між місцевими, столичними, російськими та іншими можновладцями ласу землю кримського Південнобережжя вдруге з початку року висадився десант Генпрокуратури. Якщо згадати, що днями раніше відповідну накачку з цього приводу тутешнім і київським урядовцям, правоохоронцям зробив на місці секретар РНБО Петро Порошенко, то, схоже, за заплановані два тижні перевірки силовики просто змушені видати «на -гора» з десяток резонансних земельних кримінальних справ.І таким чином гідно відзвітувати перед Президентом Віктором Ющенком, як, власне, він і визначив, перед початком його майбутньої літньої відпустки у Криму. Як напередодні зізнався місцевим ЗМІ республіканський прокурор Віктор Шемчук, «за деякий час ми будемо свідками скандалів, і серед фінансових кланів у тому числі».

Оглядачі ладні припустити, що це може стосуватись і перших осіб колишньої Радміну автономії, позаяк саме з їхньої легкої руки ще у серпні 2003 року, як нині встановив Ялтинський відділ iз боротьби з організованою злочинністю при ГУ МВС України в АРК, відійшли за сміховинною ціною ( за 4 млн.645 тис.грн, хоча реально вони тягнуть на 50 млн. доларів) земельні ділянки санаторію «Карасан» у селищі Утьос (Велика Алушта) площею 20,4 га однойменному ЗАТ. Це при тому, що 18 га з них, як колишній маєток княгині Гагаріної, належать до пам’ятників архітектури, а тому, за чинним законодавством, їхню правонаступність визначає не тільки місцева рада, а й Кабмін України. За цим фактом Сімферопольська міжрайонна природоохоронна прокуратура порушила стосовно посадовців Алуштинського міського управління земельних ресурсів і Ради міністрів АРК кримінальну справу за ч.2 ст.364 Кримінального кодексу України (зловживання владою і службовим становищем).

І все ж, за інформацією прокуратури АРК, майже 70 відсотків подібних земельних оборудок здійснювалось у минулому році, причому переважна більшість із них, як неважко здогадатись, в останньому кварталі року. Всього ж торік Алуштинська міська рада, а також Маломаякська, Лучистовська, Партенітська, Лівадійська, Гурзуфська, Ізобільненська селищні й сільські ради ухвалили понад 30 тисяч рішень про відчуження і продаж землі. Нині кримська прокуратура вже наклала на них понад 400 протестів, тобто «загальмувала відчуження понад 60 га землі. У тому числі 14,5 га ЗАТ «Санаторій Утьос», з яких 4 га — пам’ятник садово-паркового мистецтва, 3 га — мис Плака. Прикметно, що «загнали» безцінні прибережні землі блискавично: не встигла 3 грудня 2004 Маломаякська селищна рада ухвалити відповідне рішення, як у той же день стався сумнівний акт купівлі-продажу. Знову -таки, як пообіцяв Віктор Шемчук, хтось за це поплатиться — відповідна кримінальна справа вже порушена.

Доходить взагалі до неймовірного — поспішно продавались навіть земельні ділянки, через які проходить… урядовий зв’язок, або ж які розташовані у зсувній зоні. Останнє, зокрема, зафіксовано на території колишнього санаторію прокуратури «Зорі України». Там нашвидкуруч побудували 20 котеджів, які вже помітно сповзають по схилу. Тож, певно, дехто з їхніх нових власників «незлим, тихим» словом згадає ДУС — саме вона «штовхнула» їм ту повзучу землю.