Ольга Швагуляк-Шостак

Дефіцит землі у Львові, який є одним з найщільніше забудованих міст, спонукають будівельні компанії шукати непрямі стежки до перспективних будмайданчиків. Часто ці шляхи доводять до скандалів.

Майже 20 га реліктового лісу в курортному селищі Брюховичі, рекреаційному сателіті Львова, пустила під забудову місцева селищна рада. 25 березня 2004 року в оренду на 10 років (з правом викупу у власність) 9 га землі було передано ПП «Буддизайн», а 1 квітня 2004 року 8,86 га на аналогічних умовах — підприємству «Новобуддизайн». Згідно з документами, обидві ділянки призначалися для однієї соціальної мети — спорудження дошкільних спортивно-навчальних центрів. За твердженням селищного голови Брюховичів, за оренду кожної майже 10-гектарної ділянки забудовники, згідно із законом про плату за землю, щороку мають відраховувати орієнтовно 75 тис. грн — трикратний розмір земельного податку.

Однак цієї осені, коли лісові майданчики будівельники почали огороджувати бетонним парканом, з’явилася інформація про інше цільове призначення рекреаційних територій — будівництво котеджного містечка. Після цього депутати різних рівнів і контролюючі структури стали цікавитися технологією освоєння лісового масиву.

Ще на початку року територія, навколо якої нині розгорівся скандал, належала до «лісів 1-ї групи рекреаційного і оздоровчого призначення населених пунктів» і входила до Держлісфонду Брюховицького лісництва. Тобто про жодну забудову йтися тут не могло. Однак місцева селищна рада зі згоди державного лісогосподарського об’єднання «Львівліс» на засіданнях сесії вилучила земельні ділянки з Державного лісового фонду Брюховицького лісництва й зарахувала їх до «земель запасу селища рекреаційного призначення». Після такого перепрофілювання ділянки можна було використовувати під будівництво. Проте, враховуючи курортний статус землі, реалізовувати можна було б виключно попередньо задекларований проект — спортивно-навчальний центр.

За словами заступника голови Комісії природокористування, охорони довкілля та благоустрою Львівської міськради Віри Лясковської, щоб поступово легалізувати майбутнє котеджне містечко, влада Брюховичів на кожному наступному етапі у свої дозвільні документи вносить уточнення на зразок: «Для будівництва дошкільного спортивно-навчального центру з об’єктами громадсько-житлового призначення». Згодом, як розповів Контрактам представник фірм-забудовників, частину земельної ділянки в 1,8 га, яка була погоджена всіма службами з дотриманням вимог законодавства і призначалася під житлове будівництво, ТзОВ «Новобуддизайн» передало в суборенду громадянам, які були залучені до розробки проекту та його реалізації і побажали надалі співпрацювати в пайовому будівництві житлового фонду для обслуговування спортивно-навчального центру. У липні ж 2004 року ПП «Буддизайн» передало частину своєї ділянки в суборенду ТзОВ «Новобуддизайн».

На початку минулої осені уже колишній голова Львівської облдержадміністрації Олександр Сендега звернувся до прокурора Львівської області Євгена Блажівського з проханням провести правову експертизу рішень Брюховицької селищної ради про передачу лісів під забудову, щоб з’ясувати, чи відповідають вони вимогам чинного законодавства. Працівники прокуратури відразу ж зафіксували низку порушень.

«Сумнівними щодо законності є не лише рішення Брюховицької селищної ради, а й низки тих обласних органів, які давали попередню згоду, — стверджує прокурор Львівщини. — Хоча б тому, що питання переведення землі з однієї категорії в іншу цілковито належить до компетенції центральних органів влади. Ми відразу поставили вимогу про припинення робіт на цих ділянках». Своєю чергою, прокурор Львівської міжрайонної природоохоронної прокуратури Олександр Давидов через господарський суд вимагає від фірми «Новобуддизайн» грошову компенсацію «за незаконне вирубування дерев».

Прокурорський протест щодо надання 18 га лісового фонду в користування будівельним фірмам сесія Брюховицької селищної ради мала розглядати 12 листопада минулого року, але 25 депутатів на чолі з її головою не прийшли на засідання, таким чином ухилившись від будь-якої реакції на прокурорські протести. Відтак структура з нагляду за дотриманням законності передала «котеджну» справу до суду.

Цікаво, що центральні галузеві відомства — Державний комітет лісового господарства, Міністерство охорони навколишнього природного середовища, Держкомзем та інші — непохитно стали на захист Брюховицької селищної ради. Вони визнали лісове будівництво законним. Однак, як з’ясували Контракти, благословляючи його, частина цих структур буцімто свято вірила, що йдеться про будівництво дошкільного спортивно-навчального центру без вирубування лісу.

Тим часом представники влади на Галичині індивідуальним забудовникам, які взяли ділянки в Брюховичах в оренду і вклали кошти в їх освоєння, радять звернутися за компенсацією до Брюховицької селищної ради або тих осіб, які оформляли їм документи.