Державна регуляторна служба запропонувала Фонду державного майна внести зміни до його наказу від 17.05.2018 № 658 в частині визначення однозначних для розуміння положень щодо безоплатного отримання послуг авторизованих електронних майданчиків, що виступають посередниками при передачі інформації до Єдиної бази звітів про оцінку.

Відповідне рішення за підписом голови ДРС Ксенії Ляпіної прийнято 7 грудня 2018 року і направлено на опрацювання в ФДМУ, повідомляють Наші гроші.

Наказ Фонду держмайна №658 «Про затвердження Порядку ведення єдиної бази даних звітів   про оцінку» дозволив залучити приватні електронні майданчики у якості посередників між нотаріусами і оцінювачами з одного боку, та державною базою звітів з іншого. У травні ДРС погодила такий наказ ФДМУ.

Зараз ДРС вивчила практичну реалізацію норм наказу ФДМУ і побачила «викривлену оцінку реального впливу запропонованого регулювання на сферу інтересів суб’єктів господарювання, які безпосередньо підпадають під дію даного регуляторного акта».

У тому числі, розрахунок витрат суб’єктів малого підприємництва (М-Тест) на виконання вимог відповідного регулювання було здійснено Фондом без врахування витрат суб’єктів оціночної діяльності та нотаріусів на отримання послуг авторизованих електронних майданчиків.

Також ДРС з’ясувала, що чотири авторизовані електронні майданчики «виконують функції е-mail – передачі інформації та документів від оцінювачів (без попередньої ідентифікації суб’єкта оціночної діяльності) безпосередньо до єдиної бази звітів про оцінку».

ДРС з посиланням на офіційну інформацію Фонду держмайна підрахувало, що з початку роботи майданчиків цього літа, станом на 23 жовтня нотаріусами було перевірено 64 тисячі звітів з 111 тисяч, які були на той момент у Єдиній базі звітів про оцінку. З урахуванням того, що послуги майданчиків коштували 510 гривень за кожне звернення до бази, оцінювачі і нотаріуси сплатили тоді на користь майданчиків близько 89 млн грн.

Відтак  вимоги   пункту   7   розділу   ІІ   та   пункту   3   розділу   ІІІ   Порядку ведення єдиної бази порушують такі обов’язкові принципи державної політики як адекватність, ефективність і збалансованість, вирішили у ДРС.

Разом з тим, у рішенні ДРС від 7 грудня вказано, що інформація мала вноситись до Единої бази звітів «безперешкодно та безоплатно» згідно постанови Кабміну №358 від 21.08.2014 року.

Але уряд ще 21 листопада виключив слова «безперешкодно та безоплатно» з тексту цієї постанови. Таким чином уряд дозволив збирати гроші з користувачів бази. Хоча верхня межа плати наразі не обмежена у жодному нормативно-правовому акті.

Рішення ДРС стосовно внесення змін у наказ ФДМУ №658 про електронні майданчики має 17-й порядковий номер з початку виходу таких рішень у 2015 році.

ДРС роз’яснило Фонду держмайна, що на виконання цього рішення у ФДМУ є два місяці. У разі невиконання рішення ДРС, наказ ФДМУ №658 припинить дію наступного дня після закінчення строку виконання. Подання скарги щодо рішення ДРС не зупиняє дію цього рішення.