Хто виграє, а хто програє від можливого зняття мораторію на продаж землі – у експертів з’ясовував PolUkr.net.

“В Україні є противники і прихильники земельної реформи, – каже експерт економічної експертної платформи Володимир Дубровський. – Проти середній агробізнес, який не матиме грошей, щоб купити чи орендувати землю. Йому вигідніше її орендувати зараз практично за копійки. Після зняття мораторію оренда буде значно дорожчою. Мабуть, в кілька разів”. 

“Прихильники – ті, хто планує отримати вигоду, – каже експерт Дубровський. – Це власники паїв, держава, спекулянти. Останні спробують зіграти на скачку цін. У цьому немає нічого страшного, але в нас слово “спекулянт” має негативне забарвлення. Якщо вони пропонують найкращу ціну за товар, то для економіки це добре. Але погано для майбутніх покупців. Також виграють великі вітчизняні аграрії, які мають обігові кошти, і нарешті зможуть на своїй землі садити тривалі насадження чи краще дбати про неї, не виснажуючи. Якщо орендуєш пай на 5 років, а потім не знаєш, чи буде змога продовжити, то виноградників чи фруктових дерев не посадиш. Але найбільше зацікавлені мільйони селян-власників паїв. Вони отримають більші прибутки як за продаж землі, так і за оренду”. 

“Найчастіше захищають мораторій агровиробники, які не готові грати в довгу, – каже заступник директора Центру економічної стратегії  Дмитро Яблоновський. – Їхня мета отримати землю в оренду якнайдешевше, виростити врожай і продати найдорожче. Ті, хто грає в довгу, хочуть відкриття ринку і можливість купити землю. Внаслідок відкриття ринку поступово зростатиме вартість оренди землі, ринок продажу паїв замість сірого стане легальним. Тож першими можуть відчути позитивні наслідки власники паїв. Фермери і агровиробники зможуть замість оренди стати власниками землі, що стимулюватиме “гру в довгу”, зростуть інвестиції в сільське господарство”.