Віктор Анушкевичус хвацько взявся за ринок землі і будівництва у Франківську. В четвер, 27 липня, на VIІ сесію Івано-Франківської міської ради виконком виніс проекти рішень, які обіцяють радикально вплинути на ринок землі і житла в місті і стосунки бізнесу та влади в будівельній галузі.

Забудовники й експерти вже прогнозують підвищення вартості квартир приблизно на 20%, закидають владі недотримання процедур прийняття регуляторних актів і навіть подвійні стандарти. Віктор Анушкевичус, натомість, апелює до необхідності створення реального конкурентного ринку землі у Франківську і залучення додаткових коштів у бюджет.
Всього проектів рішень, які повинні визначити нові правила гри в будівельному середовищі обласного центру, пропонується три: 1) “Концептуальні засади місцевих правил забудови”, 2) “Концепція запровадження конкурентних засад надання земельних ділянок, що належать до комунальної власності територіальної громади м. Івано-Франківська” і 3) “Про створення цільового фонду соціально-економічного розвитку міста”.

Перший документ — декларативний, наче доповнення і уточнення передвиборчої програми Віктора Анушкевичуса. Майже усі з 11 його пунктів і без винесення в якусь окрему “концепцію” мали б виконуватися згідно з діючими нормативними актами. Скажімо, пункт 6 говорить: “Проектування в історичній центральній частині міста здійснювати з дотриманням пам’яткоохоронного законодавства, враховуючи принципи забудови даного району…” Таке формулювання — радше моральне зобов’язання і водночас натяк, що не все досі було гаразд з виконанням закону. Сама по собі ця вимога давно прописана в законодавстві про охорону культурної спадщини і додаткового затвердження сесії не потребує.

“Концепція запровадження конкурентних засад надання земельних ділянок…” вартує, натомість, детальнішого аналізу. Її майже революційна новизна полягає в запровадженні аукціонів, комерційного та некомерційного конкурсів при продажі чи здачі в оренду земельних ділянок. Зрозуміло, що в аукціоні переможе той, хто запропонує найвищу ціну. Переможцем комерційного конкурсу стане його учасник, який запропонує найбільш вигідні міській громаді умови її придбання та освоєння. У некомерційному конкурсі вирішальною буде відповідність проекту інтересам громади. Закономірно, що на аукціони виставлятимуться найбільш комерційно привабливі ділянки.

Введення механізму конкурсів та аукціонів, як сподівається В. Анушкевичус, забезпечить прозорість, справедливість і ефективність використання міських земель, а також збільшить надходження до бюджету від продажу та орендної плати за землю. Здавалося б, мрії критиків попередньої міської влади на очах перетворюються на дійсність. Та не все так просто, як може здатися на перший погляд.

Експерти і суб’єкти ринку вказують на численні недоліки у запропонованих рішеннях, які можуть спричинити геть неприємні економічні й соціальні наслідки для Франківська.

По-перше, насторожує вже сама поспішність і настирливість у проштовхуванні нових правил. Особливо пікантно ці зусилля виглядають в контексті нещодавно прийнятих сесією міськради рішень щодо виділення земель, загальна площа яких у сумі чи не перевищила об’єм виділених ділянок попередньою владою за цілий останній рік її каденції. Зокрема, йдеться про дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення ділянки Західному управлінню капбудівництва Міноборони України площею 18 га в межах вулиць Національної Гвардії та Сорохтея (колишнє військове містечко №13). Страшенно цікаво, хто стане щасливим генпідрядником і які домовленості в нього будуть з Міноборони щодо будівництва на цій чималенькій і дуже навіть комерційно привабливій території? Чи не варто було зачекати до впровадження аукціонів і продати цю ділянку, залучивши до бюджету, за скромними підрахунками, біля 1,4 млн. дол?

По-друге, нездоровий і слабовмотивований поспіх призводить до відвертих порушень чинного законодавства. Пропоновані виконкомом документи належать до категорії регуляторних актів, оскільки вони посутньо впливатимуть на розвиток малого та середнього бізнесу в місті. Для прийняття таких документів існує відповідна процедура, яка передбачає громадські обговорення, публікації в пресі тощо. Натомість виконком пропонує спочатку проголосувати на сесії, і в той же день почитати проекти в місцевій комунальній газеті! Очевидно, влада вважає, що франківцям вистачить подискутувати пост-фактум. А насправді тій самій громаді варто взяти калькулятор — і швидко з’ясується, чий гаманець схудне через епохальні ініціативи влади. Це по-третє.

Екс-керівник управління соціально-економічного розвитку міста Юрій Соловей узагальнює: “Результатом впровадження цих рішень стане як мінімум здорожчання житла в місті. І громада повинна чітко сказати, чи саме цього вона сподівалася, коли обирала цю міську владу”. Вже самі аукціони і конкурси сприятимуть підвищенню вартості землі, що одразу спричинить ріст цін на нерухомість. Не варто й нагадувати, що в українських бізнесменів ідеї влади відносно конкурсів і аукціонів ніколи не викликали ентузіазму і довіри: в Україні найчастіше конкурси виграють ще до того, як вони оголошуються…

Іншим — і найважливішим — фактором здорожчання може стати прийняття рішення про створення цільового фонду розвитку Франківська, до якого забудовники зобов’язані будуть сплачувати 7-12% відсотків від дольової участі включно з податками. Зібрати кошти на розвиток міста — намір шляхетний, звісно. Але варто пам’ятати, що саме шляхетними намірами встелено дорогу відомо, куди…

Де-факто, внески до цільового фонду — це додатковий побор з підприємців. І зрозуміло, що витрати вони закладуть у собівартість квадратного метра, який, за прогнозом того ж таки Ю. Соловея, подорожчає десь на 20%. Крім того, ці нововведення передбачають активну участь іногородніх структур в торгах, а отже, розмивання і ослаблення місцевого бізнес-середовища. А в будівельній галузі в місті працює біля 7 тис. робітників. Ціновий ажіотаж на ринку нерухомості неминуче призведе до скорочення робочих місць в будівельній сфері.

Незрозуміло також, як взагалі працюватиме механізм сплати внесків (у грошовій формі чи натуральній) до фонду і куди ці кошти витрачатимуться. На сьогодні начебто планується 40% надходжень до фонду вкладати в будівництво житла для малозабезпечених мешканців міста. Решта 60% підуть на розробку та виконання цільових програм стратегічного розвитку міста, інфраструктури, соціальних програм, тобто далеко не тільки на житло. Виходить, здорожчання “отримаємо вже сьогодні”, а соціальні програми — в невиразному майбутньому.

Ще один посутній момент, можливо, найважливіший. Минулу владу передовсім критикували саме за хаотичність міської забудови, невдалі розміщення і архітектурні вирішення будівель. Із запропонованих проектів незрозуміло, як цю проблему вирішуватиме теперішня влада. Єдиним логічним способом її розв’язання міг би стати новий генеральний план забудови Франківська. Натомість проекти виконкому апелюють до генплану 2001 року, який не порушував хіба лінивий.

Саме після громадського обговорення і схвалення сучасного генплану на сесії можна було б братися до вдосконалення механізму виділення ділянок, наполягає Ю. Соловей та інші представники бізнес-середовища. Тоді не потрібно було щоразу при виділенні якоїсь ділянки вдаватися до громадських слухань, що, як не прикро визнавати, зарекомендували себе не стільки як інститут демократичного прийняття рішень, скільки як засіб маніпуляції громадською думкою. На переконання забудовників і експертів, обов’язкові слухання лише ускладнять і уповільнять процедуру прийняття рішень.

І насамкінець: як не парадоксально, пропоновані владою проекти не виключають в принципі виділення ділянок поза конкурсом. Відомо, що в оточенні мера не бракує людей, пов’язаних із будівельним бізнесом. Тож не можна однозначно виключати можливість, що правило “друзям — усе, іншим — аукціони і конкурси” не перетвориться на регулярну практику.

Втім, для цього Анушкевичусу треба мати слухняну більшість в міськраді. Вона, в принципі, є, хоча має характер ситуативної. Наскільки більшість стійка, покаже не в останню чергу і ця сесія.

На сьогодні Асоціація представників будівельної галузі Івано-Франківська (256 колективних членів, серед яких будівельні фірми, проектні організації, виробники будматеріалів тощо) звернулася до міського голови з листом, в якому пропонується утриматися від прийняття важливих рішень з наскоку і створити робочу групу для доопрацювання таких ініціатив. В листі будівельники вказали недоліки проектів, а також запропонували своє бачення підтримки соціально-економічного розвитку міста.

У вівторок, 25 липня, голова асоціації Ярослав Бартків мав нелегку розмову з В. Анушкевичусом. Невеселий вираз його обличчя свідчив, що порозуміння не досягнуто. Коментарів Я. Бартківа отримати не вдалося: він вимкнув телефон. Отже, рішення за депутатами.

Андрій СОВА, Галицький кореспондент