У середу мають пройти парламентські слухання “Земля в українській долі: ситуація у земельній сфері, законодавче забезпечення земельних відносин та практика його реалізації”. Економісти не прогнозують правового прориву.

Напередодні парламентської слухань президент Янукович на засіданні Керуючої ради Комітету з економічних реформ доручив запровадити ринок земель сільськогосподарського призначення вже 2012 року. Він пояснив цей поспіх “процвітанням “чорного” ринку землі” та зажадав, аби в законах були виписані умови продажу земель, критерії їхнього неефективного використання, погіршення якості ґрунтів та унеможливлення спекуляцій на ринку землі.

Раніше перший заступник глави президентської адміністрації Ірина Акімова спрогнозувала, що відкриття ринку землі, за експертними оцінками, може принести державі близько 12-14 мільярдів гривень. Це викликало здивування в президента Центру ринкових реформ Володимира Ланового.

Лановий нагадав, що землю продаватимуть селяни, а не держава. І що для запровадження класичного ринку землі в Україні не створено жодних передумов. “Не можна розглядати операцію з відкриття вільного продажу земельних ділянок, як реформаторський крок. Це просто можливості купівлі, це ніяк не пов’язане з пожвавленням сільського господарства, чи доходами держави”, – каже економіст.

На думку Ланового, за минулі десять років в Україні не створили жодних механізмів обліку та контролю земельних ресурсів. Фахівець вказує на те, що земля знецінена і сьогодні немає підстав для побудови системи протидії спекуляціям в земельній сфері.

Лановий не виключає, що із запровадженням вільного продажу землі можуть початися розлади в українському аграрному виробництві. На думку, економіста, спричинити такі проблеми може перехоплення ініціативи на земельному ринку великими аграрними холдингами та пригнічення середньої та дрібної приватної ініціативи. Підтримуючи великі корпорації, Зазначив Лановий, нинішня влада суперечить світовій практиці, за якої найефективнішим курсом визнана державна підтримка фермерських та інших індивідуальних господарств.

DW