В інтерв’ю ВВС керівник Офісу президента  Андрій Богдан розповів про зняття мораторію на продаж землі.

ВВС: Зараз в Україні працює місія МВФ. Була вже зустріч в Офісі президента?

Андрій Богдан: Ні, вони, здається, тільки сьогодні почали роботу. Звичайно, буде зустріч з президентом, не знаю поки що, коли, але це більше робота з Кабінетом міністрів України.

ВВС: А питання про зняття мораторію на обіг землі – до вас чи ні?

Андрій Богдан: Можу прокоментувати.

ВВС: Пакет законопроєктів з цього приводу готовий? Чи реально до 1 грудня, як про це заявив президент, проголосувати за зняття цього мораторію?

Андрій Богдан: Проголосувати за закон – так. Просто я не знаю, на якій стадії розробка цього законопроєкту. Я думаю, що на якійсь завершальній.

Але є дуже сильний соціологічний маркер: народ в принципі проти вільного обігу земель. Але там є два аспекти. По-перше, в основному проти ті, хто землею не володіє. Друге – це рудимент радянської системи. За радянської системи не було приватної власності на квартири. Вірніше вона була ніби як твоя, але продати ти її не міг, вигадували якісь страшні обміни з переселеннями, прописками родичів.

З землею зараз – те саме. Ми задекларували, що земля є в приватній власності, але власник не може її продавати. Це абсолютна маячня, тому що через юридичні механізми ці землі продаються. У нас мільйони гектарів щороку продається. По всіх банківських системах оренда на 49 років – це найпростіший механізм – прирівнюється до права власності, а у нас є ще сотня інших механізмів, як переоформити власність на землі. Мало того: при спадкуванні воно переходить у власність.

Якщо це моя власність, чому я її не можу продати? Давайте ще введемо обмеження на право власності на квартири: вона у тебе є, але ти не маєш права її продавати. А чому?

Хто точно не зацікавлений (у знятті мораторію – Ред.) – це власники великих агрохолдингів. Вони довгими роками вибудовували інформаційну політику, що це зло – приїдуть якісь американці, китайці і куплять всю цю землю. Але землю ти не вивезеш, неважливо, хто її власник. Якщо актив в Україні – завод, фабрика, земля, – то податки будуть платитися тут, і земля все одно завжди залишатиметься в Україні.

Держава регулює порядок використання цієї землі. Держава є партнером у будь-якому бізнесі, просто свою долю вона завжди отримує податками. І найліпший партнер у будь-якому бізнесі – це держава, вона сама регулює цей бізнес. Якщо землею будуть володіти громадяни інших держав – нічого страшного не відбудеться, жодної різниці. Навпаки, власник зацікавлений в ефективному використанні землі.

ВВС: Ви говорите в рамках ліберальної ідеології, яку відстоює ваша політична сила і президент, але йдеться про інше: людям 27 років говорили, що обіг земель – це дуже погано. Ви не боїтеся, що під цими гаслами людей можуть вивести на вулиці? Хтось щиро вірить у шкідливість обігу земель, хтось за це отримає 200 гривень…

Андрій Богдан: Це ж уже ідуть два крила одного птаха…

28 років у цій державі розказували, що не може актор комедійного характеру бути президентом. Має бути професіонал. Значить, така наша задача – руйнувати стереотипи.

ВВС: Ви масових акцій протесту не боїтеся?

Андрій Богдан: Я не думаю, що зараз можливі масові акції протесту. У нас зараз буде велика частина нашої інформаційної політики… Звичайно, те, що ти робиш, треба в таких випадках пояснювати суспільству, і ми будемо пояснювати.

З іншого боку, знову ж таки, виходячи з соціології, масові акції протесту проти діючої влади неможливі. І навпаки – зачинщики таких масових заходів можуть наразитися на активну позицію активних громадян і отримати зовсім зворотну реакцію від того, що вони очікують.

І знову ж таки, я не очікую, що правоохоронні органи такі заколоти сьогодні залишать без належної уваги і реакції.

Повний текст інтерв’ю – за посиланням.