Станом на серпень 2019 року 1,1 мільйона гектарів підмораторних земель вже фактично продано за “сірими” схемами. Про це 4 лютого заявив Голова Комітету з питань аграрної та земельної політики Микола Сольський під час парламентських слухань на тему «Земельна реформа: вітчизняна модель обігу земель сільськогосподарського призначення».

Так, за його інформацією, в Україні близько 41 мільйона гектарів земель сільськогосподарського призначення, з яких у власності держави – понад 7 мільйонів, у приватній власності – понад 33 мільйони гектарів. З тих, що перебувають у приватній власності, близько 26 мільйонів гектарів – пайові землі, які були передані колишнім працівникам колгоспів і частині працівників соцсфери. Таких пайовиків близько 7 мільйонів і саме на їхні земельні ділянки поширюється мораторій, тобто, вони не можуть їх обміняти, продати, оформити кредит. 3,7 мільйона гектарів приватних земель сільськогосподарського призначення – це земельні ділянки, які виділялись для ведення особистого селянського господарства. На ці земельні ділянки мораторій не поширюється і за останні 15 років приблизно мільйон гектарів таких земель вже продано, сказав народний депутат.

Голова Комітету підкреслив: «Ринок землі вже фактично існує та діє. На цьому ринку продаються і купуються не лише земельні ділянки, які не підпадають під мораторій, але й підмораторні пайові землі. Наприклад, можна укласти договір дострокової оренди до 50 років чи емфітевзису». Він додав: «Станом на серпень 2019 року, за даними Державного реєстру, 1,1 мільйона гектарів підмораторних земель вже фактично продано за такими договорами».

«Таким чином, ринок землі вже діє і працює через «сірі» схеми в обхід мораторію і наслідком такого ринку є не захищені і продавець, і покупець, а ціна на землю не є справедливою», – сказав народний депутат.