На таких унікальних умовах мало кому відома будівельна фірма „Столиця-центробуд” – отримала колишнє військове містечко під забудівлю елітними будинками.
Ось вона, ця земля у Святошинському районі столиці. Навколо – тисячі сосен і чисте повітря. Місце, де залюбки селяться останнім часом далеко не бідні кияни. Але ситуація цікава не лише ціною оренди, яку, кажуть фахівці, занизили щонайменше у 150 разів, а і в тому, що ця земля – спірна.
З одного боку, на неї претендує Київська область, адже розташоване колишнє військове містечко поблизу селища Коцюбинське. А з іншого – Київрада, яка цю землю і виділила будівельникам. Але є і третя сторона конфлікту – міністерство оборони.
Всім потрібні – і Києву, і області, і забудовникам – сто сорок сім гектарів соснового лісу, що за цим парканом – майже рекреаційна зона посеред столиці. Як ці площі йшли за безцінь – майже детективна історія, початок якої у 2003 році.
Тоді міністерство оборони зажадало позбутися колишніх артилерійських складів. Підписали угоду – мовляв, забудовники спорудять тут елітні будинки, армія ж отримає 15 тис. квадратних метрів житла у різних регіонах України.
Але сама відмова – досить спірна. Ось дивіться. Військове містечко поблизу селища Коцюбинське. Це вже Київська область, хоч і розташоване селище посеред Святошинського району столиці. На цій суперечності і грають сторони конфлікту. Мер Коцюбинського стверджує: ще 2003 року місцеві депутати прийняли на баланс все майно військового містечка і навіть надали йому нову юридичну адресу – вулиця Арсенальна. Тож 32 родини, що й досі мешкають за цим парканом, вважає своїми односельцями: „Все они пользуются инфрастурктурой и социальными объектами поселка Коцюбинское. Это больницы, школы, садики, магазины. Люди прописаны все в поселке Коцюбинское Киевской области”.
Лише на місяць пізніше свої претензії на цю територію виказала Святошинська адміністрація Києва. Дала йому свою адресу – вулиця Пономарьова, 1-а. І відтоді містечко вважає своїм.
Виявляється, своєю власністю 147 гектарів вважає і фірма-забудовник, бо твердить, що виконала свою частину договору із Міноборони. Якщо вірити документам, які потрапили у розпорядження ТСН, квартир купили на 65 мільйонів гривень.
Всього 80 доларів за сотку на рік попросила орендної плати Київрада, віддавши цього літа гігантський шмат землі Фірмі „Столиця-центробуд”. Фірмі, яка у Києві за кілька років свого існування не спорудила жодної будівлі.
Чому керівництво міста фактично за копійки віддало маловідомому забудовнику такий ласий шмат спірних земель, невідомо. ТСН так і не вдалося отримати з цього приводу коментар
Але чому міністерство оборони так продешевило? Адже за найскромнішими підрахунками ці 147 гектарів коштують більше 150 мільйонів доларів, а вартість отриманих квартир у сукупності не перевищує 15 мільйонів? Єдине, що вдалося нинішньому керівництву Міноборони, – відіграти назад умови контракту. Тепер „Столиця-центробуд” має купити військовим додатково ще 10 тисяч квадратних метрів житла. Але навіть так її зиск перевалить фантастичну суму в 100 мільйонів доларів. А квартирного питання в армії могло б більше і не існувати.
В обласній раді стверджують: відчуження землі міськими депутатами оскаржуватимуть у суді. До судового захисту так вдало придбаного майна готові й у фірмі-забудовнику. Але всі учасники цієї історії розуміють: у країні, де законодавчо не визначено межі столиці, та за умов, коли влада переймається лише політичною боротьбою, у судах виграє той, хто сильніший та щедріший.