5 грудня Верховна Рада України прийняла Закон “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ліквідації корупційної схеми у сфері реєстрації інформації зі звітів про оцінку об’єктів нерухомості та прозорості реалізації майна” (№2047-д).

За відповідне рішення проголосували 338 народних депутатів (інформація про поіменне голосування доступна за посиланням).

Як відбувався розгляд законопроекту у Верховній Раді

Законопроект №2047-д на пленарному засіданні Верховної Ради доповідав перший заступник Голови Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк.

Він повідомив, що до законопроекту надійшло та було опрацьовано 1001 пропозиція, з них враховано у повному обсязі, частково або по суті – 116 пропозицій та запропоновано на відхилення – 885 пропозицій. Комітет вирішив рекомендувати Верховній Раді прийняти законопроект в другому читанні та в цілому.

Народні депутати розглянули правки до законопроекту. Голова Верховної Ради Дмитро Разумков звернувся до керівників фракцій з проханням озвучити позиції щодо розгляду правок. Представники усіх фракцій за винятком фракції «Європейська солідарність» повідомили, що не будуть наполягати на розгляді правок.

Головуючий надав слово народним депутатам для виступів. Народні депутати висловилися щодо подальшого розгляду законопроекту. На голосування на підтвердження було поставлено правку №664 народного депутата О.Гончаренка (передбачає безкоштовний доступ, внесення і перевірку інформації до Єдиної бази на безоплатній основі). 330 голосами правка була підтримана.

Головуючий поставив на голосування для прийняття у другому читанні і в цілому законопроект №2047-д з необхідними техніко-юридичними правками.

338 голосами «за» законопроект було прийнято в цілому.

Що передбачає Закон

Згідно з повідомленням Інформаційного управління Апарату Верховної Ради України, Законом спрощується процедура оцінки нерухомих об’єктів шляхом ліквідації корупційної схеми в сфері реєстрації інформації зі звітів про оцінку об’єктів нерухомості та припинення здирництва коштів з оцінювачів та нотаріусів на користь приватних структур за користування належної державі Єдиною базою даних звітів про оцінку, а також запровадити новий альтернативний спрощений спосіб оцінки об’єктів нерухомості через автоматичну її оцінку модулем Фонду державного майна України.

Законом з 1 січня 2020 року передбачається запровадити нову значно спрощену модель оцінки об’єктів нерухомості, що дозволить проводити автоматичну оцінку в максимально короткі строки. Завдяки цій системі будь-яка особа зможе отримати довідку про автоматичну оцінку об’єкта нерухомого майна і на її підставі укласти угоду щодо об’єкта нерухомості. У разі незгоди з вартістю об’єкта нерухомого майна, визначеною модулем автоматично, особа має право звернутись до суб’єкта оціночної діяльності і провести оцінку в загальному порядку з реєстрацією звіту в Єдиній базі. З 1 січня 2020 року приватні електронні майданчики будуть вилучені з процедури реєстрації та перевірки реєстрації інформації звітів про оцінку об’єктів нерухомості, відключені від Єдиної бази даних звітів про оцінку, а суб’єкти оціночної діяльності та нотаріуси отримають прямий безпосередній доступ до Єдиної бази даних звітів про оцінку.

Законом передбачено, що нотаріуси отримають право безоплатного доступу до Єдиної бази для перевірки довідок та звітів про оцінку об’єктів нерухомості.

Законом встановлено, що інформація з Єдиної бази звітів про оцінку буде відкритою, передбачено автоматичне оприлюднення всієї інформації про об’єкт нерухомості та його вартість в режимі відкритого, прямого неавторизованого доступу з можливістю завантаження (крім відомостей, що становлять персональні дані замовника звіту та/або власника майна відповідно до Закону України “Про захист персональних даних”).

Звіти про оцінку зберігатимуться в Єдиній базі в електронній формі.

Відповідні зміни внесено до Податкового кодексу України.

Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім пунктів 2-5 розділу І, які набирають чинності з першого числа місяця, що настає за днем оприлюднення Фондом державного майна України рішення про введення в промислову експлуатацію програмного забезпечення Єдиної бази даних звітів про оцінку, але не пізніше 1 липня 2020 року.

Всі матеріали за темою – за посиланням.