У Верховній Раді України 07.02.2019 року зареєстровано проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо ліквідації корупційної схеми у сфері реєстрації інформації зі звітів про оцінку об’єктів нерухомості).

Мета законопроекту – вдосконалення чинного антикорупційного, податкового та оціночного законодавства шляхом ліквідації корупційної схеми в сфері реєстрації інформації зі звітів про оцінку об’єктів нерухомості та припинення здирництва коштів з оцінювачів та нотаріусів на користь приватних структур за користування належної державі Єдиною базою даних звітів про оцінку, повернення оцінювачам та нотаріусам прямого доступу до Єдиної бази даних звітів про оцінку, приведення сфери роботи національної системи оцінки майна у відповідність до європейських стандартів та вимог демократичного співтовариства.

Як зазначається у пояснювальній записці, продаж нерухомого майна, відповідно до вимог Податкового кодексу, супроводжується необхідністю сплати відповідних платежів. Для визначення суми податків, таке майно підлягає оцінці, яку проводять суб’єкти оціночної діяльності. Результатом послуг оцінювачів є звіти про оцінку майна. Аби такі звіти про оцінку мали юридичне значення, вони підлягають реєстрації в Єдиній базі даних звітів про оцінку, яку адмініструє Фонд держмайна.

01.01.2018р. набрали чинності зміни до статті 172 Податкового кодексу України, внесені Законом України від 07.12.2017 р. № 2245-VIII “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році.

Зазначеними змінами у ПК було регламентовано питання функціонування Єдиної бази даних звітів про оцінку (далі – Єдина база), до складу якої входять база даних та модуль електронного визначення оціночної вартості (з метою перевірки вартості об’єктів оподаткування, внесеної суб’єктом оціночної діяльності).

Також зазначеними змінами оцінювачі зобов’язані вносити інформацію про оціночні звіти для їх реєстрації не напряму в Єдину базу, як це було раніше, а через авторизовані електронні майданчики (без жодних застережень щодо форми власності майданчиків та оплатності їх “послуг”).

Ці майданчики почали використовуватись з 18.07.2018р. та виконують функцію “e-mail” – передачі інформації від оцінювачів без будь-якого опрацювання до ДЕРЖАВНОЇ бази та повернення оцінювачам результатів обробки інформації ДЕРЖАВНИМ модулем автоматичної перевірки звітів.

Варто зазначити, що збільшення надходжень до Державного бюджету, починаючи з липня 2018 року, пов’язана з впровадження модулю автоматичної перевірки інформації зі звітів про оцінку, і в цьому немає жодної заслуги електронних майданчиків.

Також робота електронних майданчиків жодним чином не впливає на роботу модуля автоматичної перевірки інформації зі звітів про оцінку та не є необхідною для його нормального функціонування.

По суті, роль майданчиків у цьому процесі є паразитичною, а тому й не потрібною.

На практиці ж авторизовані Фондом держмайна електронні майданчики (наразі їх 4) за свої “послуги” стягують з оцінювачів (реєстрація звіту) та нотаріусів (перевірка реєстрації) по 390-670 грн. (в різні періоди) за  кожну спробу реєстрації та перевірки реєстрації звіту про оцінку.

Станом на 28.12.2018р. в Єдиній базі даних звітів про оцінку зареєстровані звіти про оцінку 292 845 об’єктів. З них перевірено нотаріусами близько половини звітів, що опосередковано свідчить про здійснення правочинів.

За даними аналітичного е-ресурсу з аналізу даних звітів про оцінку (джерело інформації – офіційний сайт Фонду державного майна України), тільки з 18.07.2018р. по 28.12.2018р. з оцінювачів та нотаріусів (по факту – їх клієнтів, тобто з суспільства) на користь не бюджету, а приватних структур, було примусово стягнуто (іншими словами, вкрадено): 131,40 + 65,70 = 197,10 млн.грн. за 164 дні, тобто більше 1 млн.грн. на день “з повітря”.

Передбачалось, що з авторизацією декількох майданчиків їх ціни буде врегульовано конкурентним ринком, втім на практиці всі 4 майданчики штучно утримують ціни в 670 грн. за одну реєстрацію або перевірку реєстрації оціночного звіту.

Більше того, з 01.01.2019р. – після набрання чинності чергових змін до Податкового кодексу України, внесених Законом України від 23.11.2018 р.                     № 2628-VIII “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів (далі – Закон № 2628-VIII) – навіть той примарний шанс на авторизацію незалежного електронного майданчика, що залишався після прийняття Державного бюджету на 2018 рік, було зведено нанівець. Так, з 01.01.2019р. будь-який майданчик для входження в ринок повинен “підтвердити можливість використовувати інформацію та документи, які були розміщені на одному авторизованому електронному майданчику, з будь-якого іншого вже авторизованого електронного майданчика”, отримавши підписи на протоколі обміну між чотирма вже авторизованими електронними майданчиками. По суті, склалася абсурдна ситуація, коли будь-який новий майданчик зможе працювати в сфері реєстрації інформації зі звітів про оцінку лише з дозволу своїх конкурентів.

Автори законопроекту – Народні депутати Чумак В.В., Новак Н.В., Різаненко П.О., Голуб В.В., Кривенко В.М., Пинзеник В.М., Соболєв Є.В., Сотник О.С., Сидорович Р.М., Лещенко С.А., Ємець Л.О., Дерев’янко Ю.Б., Гопко Г.М., Пташник В.Ю., Веселова Н.В., Єднак О.В., Найєм М., Заліщук С.П., Мушак О.П., Соловей Ю.Г., Сугоняко О.Л., Каплін С.М., Луценко І.В., Галасюк В.В., Береза Б.Ю.

Законопроект розроблений за участі експертів ініціативи “Разом проти корупції”, громадської платформи “Реанімаційний Пакет Реформ”, ВО ГО “Українське товариство оцінювачів”, ГО ВО “Асоціація фахівців оцінки”, ВО ГО “Союз експертів України”, ВО ГО “Федерація оцінювачів бізнесу та інтелектуальної власності”, ВО організацій роботодавців “Федерація роботодавців у сфері оцінки та землеустрою України”, ГО “Асоціація фахівців з нерухомості України”, ГО “Відкритий клуб незалежних оцінювачів “ВІКНО”, Асоціації “Земельна спілка України”, ГО “Асоціація фахівців землеустрою України”, ВГО “Ліга експертів України”.

Враховуючи невеликий обсяг законопроекту та необхідність негайного припинення корупційної схеми, закладеної в Податковий кодекс України, авторський колектив закликає Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики рекомендувати народним депутатам України прийняти запропонований законопроект одразу за основу та в цілому.

Ознайомитись з текстом законопроекту можна за посиланням.