Як працює ринок землі в Канаді, США та Австралії? Скільки в цих країнах коштує гектар землі сільськогосподарського призначення?  БізнесЦензор зібрав відповідну інформацію.

Австралія

Тип ринку: відкритий.

Ціна с / г землі: $ 1600 за гектар.

Основні характеристики: Австралія – індустріально-аграрна країна площею 7,6 млн км². Один з найбільших в світі виробників і експортерів зернових.

На с / г землі припадає 53% площі країни. Рілля займає 6%. У приватній власності знаходиться 77% земель. 61% площі країни покривають близько 136 тис. фермерських і тваринницьких господарств.

Ринок землі не отримав активного розвитку. Величезні території в більшості непридатні для ведення ефективного сільського господарства. Є проблема нестачі ріллі.

Але завдяки підтримці уряду, продуктивність виробництва зростає. Найактивніше йде боротьба з засоленням грунтів і впровадження штучного зрошення.

Як регулюється ринок

Іноземцям дозволили купувати с / г землі в 1975 році. У 2015 році для них ввели норму. Угоди за участю іноземців, які перевищують $ 15 млн, повинні бути схвалені австралійським урядом.

Вимог щодо площі не встановлено. Ціна не регулюється державою і сильно відрізняється в різних регіонах. Ціна на землю в Австралії вважається однією з найнижчих серед розвинених країн Заходу.

У всіх штатах, крім Північних територій, сплачується щорічний податок на землю. Але і в інших штатах власники с / г землі часто звільняються від сплати цього податку.

Іноземні інвестиції активно підтримуються урядом Австралії. Але іноді угоди можуть бути заблоковані, якщо вони не відповідають національним інтересам країни.

Канада

Тип ринку: відкритий з обмеженнями в деяких провінціях.

Ціна с / г землі: $ 4,750 за гектар.

Основні характеристики: 65% землі перебуває у приватній власності. Зайнятість в агросекторі – 2,1%. На частку агросектора в загальному ВВП припадає 1,5%.

Канада є однією з найбагатших країн світу з високим доходом на душу населення. А також одним з найбільших світових постачальників сільськогосподарської продукції.

У Канаді була проведена одна з наймасштабніших реформ ринку землі. Конституцією визначено виключне право провінцій на володіння землею і розпорядження нею. Для запобігання зловживань при продажу державних земель, всі операції з землею проходять на відкритих аукціонах.

65% с / г земель знаходяться у власності фермерів. Держава стежить за ефективним використанням усіх земель. Лібералізація ринку с / г землі позитивно вплинула на економічний розвиток країни.

Як регулюється ринок

Обмежень по площі немає, крім провінції Острів принца Едуарда. У цій провінції фізособа не може бути власником більше 1 тис. акрів (404 га), а юрособа – не більше 3 тис. акрів або 1,214 га. Іноземні фіз та юрособи можуть купити без дозволу уряду не більше 5 акрів (близько 2 га).

У Квебеку іноземці можуть купити не більше 10 акрів (4 га) без дозволу Комісії із захисту с / г території Квебека. Максимальний розмір з дозволом – 2470 акрів (близько 1000 га).

У Манітобі іноземці не можу купити більше 40 акрів або 16 га. За винятком, якщо їм надано дозвіл від Ради сільського господарства Манітоби. У Саскачевані іноземці не можуть купити більше 10 акрів або 4 га. В Альберті іноземці можуть купити не більше двох ділянок загальною площею 20 акрів або 8 га.

США

Тип ринку: відкритий.

Ціна с / г землі: $ 10,200 за гектар.

Основні характеристики: в приватній власності перебуває 93% с / г земель. В агропромисловому комплексі зайнято 1,6% населення. На частку агросектора в загальному ВВП припадає 1,4%. Ринок землі існує понад 150 років.

Після громадянської війни реформа ринку землі була визнана пріоритетною. Права на володіння с / г землями були передані громадянам ще в 1862 році. Понад 150 років встановлювалися різні правила.

Наприклад, після Другої Світової війни право власності можна було отримати тільки через успадкування. Зараз ринок ліберальний і відкритий. Це робить США привабливими для с / г інвестицій. Ціна на землю постійно зростає.

При купівлі-продажу с / г землі часто наймають брокера, який допомагає придбати оптимальний варіант або вигідно продати.

Середній розмір ферми в США – 170 га. Агрохолдингу – 530 га. Тільки 8% аграріїв мають земельний банк більше 1 тис. акрів (404 га).

Все більш популярною стає купівля ранчо, оскільки сьогодні технології дозволяють людям жити і працювати в районах, які колись вважалися занадто віддаленими і ізольованими. Вартість ранчо – від $ 3 до 10 млн в залежності від штату, розмірів земельної ділянки та стану нерухомості.

Як регулюється ринок

Іноземці можуть купувати с / г землю, але повинні повідомити Міністерство сільського господарства США. У деяких штатах іноземці не можуть використовувати пасовища і водойми. Іноді зобов’язані подавати спеціальний звіт щодо інвестицій і доходів від ведення сільського господарства.

Ціни регулюються ринком. Обмежень щодо мінімальної і максимальної площі немає. Податки в кожному штаті свої. Ставка податку залежить від площі ділянки. Варіюється від $ 1 за 1 га в штаті Нью-Мексико до $ 140 за 1 га в штаті Род-Айленд.

Ставка може залежати від вартості землі. Від 0,1% в Алабамі до 2% у Вісконсині. У більшості штатів встановлено пільговий режим оподаткування с / г земель. Реєстраційний внесок також варіюється в залежності від штату.