Сьогодні чи не кожне стратегічне будівництво у Вінниці починається з конфлікту: не стільки за земельну ділянку, як через перетин інтересів. Дасторжитлобуд, будівництво по вул. Лялі Ратушної, забудова Калічанського яру, Феріде-плаза та інші. І це, вочевидь, тільки початок. Оскільки вільних земельних ділянок у місті майже не залишилось.

У мерії цю ситуацію називають “дефіцитом”, який офіційно визнали ще минулого року. Щоправда, він може стати і корисним для бюджету міста. Так, начальник управління комунального майна міськради Ігор Шутак торік коментував, що “в усьому місті залишилось зовсім мало незабудованих територій, тому інвестори розхватають будь-які ділянки, котрі виставлять на продаж”. Але пропозиції все менш цікаві, бо півостровів і ділянок на Соборній безліч не буває. І цього року з аукціону планують продати аж 10 приміщень, в основному, вбудованих та напівпідвальних.
Та й ті ділянки, які вже мали бути продані з аукціону, стали спірними. Як-от п’ятачок перед Укртелекомом. За словами заступника міського голови Сергій Матусяка, наразі по п’яти таких аукціонних ділянках тривають суди.
Гроші “із землі” — одне з основних джерел наповнення бюджету розвитку.


— Ми не розглядаємо сьогодні землю як головний ресурс для поповнення бюджету, — каже Сергій Матусяк. — Земля — це вже своєрідний резерв чи “золотий фонд” територіальної громади. Якщо держава не піде нам назустріч, не буде вирішено питання фінансування з Державного бюджету таких проектів, як мостовий перехід через Буг в районі Гонти-Максимовича чи естакадний перехід Фрунзе-Ватутіна, то навряд чи у територіальної громади вистачить вільних земель для того, щоб такі життєвонеобхідні об’єкти побудувати за рахунок внутрішнього резерву.


ТЕОРЕТИЧНІ 10 СОТОК
Дефіцит земельних ділянок напряму вдарив і по сім’ях, які не мають власного житла. Думка про державну квартиру гріє серце хіба що оптимістам. Альтернативою видаються гарантовані Конституцією 10 соток землі для будівництва приватного житлового будинку.
— Так, відповідно до Конституції кожний громадян у межах населеного пукнту має право отримати 10 соток на будівництво і обслуговування індивідуального житлового будинку, — пояснює Сергій Матусяк. — Так само, як кожен громадянин має право на житло. Ми розуміємо, що сьогодні нереально і навряд чи буде реально усім мешканцям міста надати по 10 соток. Вільних територій немає. Той внутрішній резерв, який ми пробуємо вишукати в результаті інвентаризації, не дасть такої кількості вільних площ.
Наразі в черзі на теоретичні 10 соток — 4700 вінничан, з яких 2700 — пільговики. Щоб виконати вимогу Конституції, необхідно знайти цілий новий мікрорайон, тоді як межі міста небезрозмірні. До слова, площа майбутнього мікрорайону Східний — 68,68 гектара.
Нині, каже Сергій Володимирович, завдання, поставлене міським головою, — це надання земельних ділянок для багатодітних сімей. Ця проблема обговорювалась і на рівні губернатора.
— Є думка, вишукувати цю землю в межах суміжних територій, наприклад, на землях Вінницького району, — зазначає він.


ЧИМ ГАСИТИМУТЬ СКАНДАЛИ
Щоб якось утихомирити конфлікти навколо будівництв, у Вінниці запровадили обов’язкові громадські слухання, навіть коли йдеться про реконструкцію. На думку Сергій Матусяка, це дасть можливість досягнути дві мети: дізнатися думку людей та повністю проінформувати мешканців про майбутні об’єкти, уникнувши при цьому чуток і недостовірної інформації.
Втім, чи не єдиною можливістю убезпечити своє подвір’я від появи на ньому чергового супермаркету є створення ОСББ.
— Право казати “це наша територія” люди мають тоді, коли створено товариство співвласників багатоквартирних будинків і визначені межі території, — зазначає заступник мера. — Інакше кожен громадян має однакові права на будь-яку земельну ділянку у Вінниці, незалежно від того, живе він на Тяжилові чи у центрі міста.
Зі свого боку, на ринку нерухомості відзначають, що при загальному дефіциті землі у Вінниці постійно щось продається. Підприємства примудряються навіть продавати орендовану землю. Крім того, каже ріелтор Віра, агентства не дуже полюбляють працювати з приватним сектором та суто земельними ділянками, оскільки це майже завжди пов’язане з проблемами, рідко коли усі документи в порядку.
Та ціни на землю у Вінниці падати не обіцяють. А це значить, що попит росте. А землю нарощувати ще не навчились. Тож чекаймо конфліктів.