Джерело:  UBR.ua

За 2018 рік інтерес до приміських ділянок виріс майже вдвічі, пік продажів припав на листопад-грудень. Його активно підігрівали забудовники, які скуповували ділянки у населення, щоб зводити багатоповерхівки.

Структура продажів в передмісті Києва виглядає наступним чином:

  • 60% продажів – під зведення багатоквартирних будинків;
  • 30% продажів – під індивідуальне і котеджне будівництво;
  • 10% продажів – під інші потреби.

Цілком очевидно, що ринок в руках будівельних компаній. Для них простіше скупка наділів у приватних осіб, ніж невпинна боротьба за ділянки з місцевою владою. Де вони стикаються з бюрократією та корупцією.

Комерційні забудовники часом навіть готові переплачувати за землю.

«Собівартість будівництва на «приватних» ділянках в середньому на 10% вище, ніж на орендованих. Але в більшості випадків забудовник може домогтися знижки до 15% за рахунок великої площі землі, що купується. Наприклад, щоб побудувати повноцінний невеликий багатоквартирний житловий комплекс, забудовнику необхідно до 3-4 га. А для котеджного містечка територія забудови повинна бути не менше 5 га», – розповів UBR.ua керуючий партнер AVM Development Group Владислав Кононов.

За різними оцінками, в передмісті Києва близько 65% всіх ЖК будуються на приватних, а не орендованих земельних ділянках. І в 2019 році частка таких житлових комплексів на викуплених у людей наділах збільшиться до 75%, кажуть експерти.

Приватна забудова

Втім, це не означає, що перестали будувати самі люди. Жити у власному будинку в передмісті – мрія багатьох киян, і люди поступово її реалізовують. Чим активніше вони скуповують ділянки під особисті будинки і котеджі, тим більше дорожчає земля.

«Ціна бюджетної сотки в столичному передмісті підскочила відразу на 20-50%. Йдеться про найбільш затребувані у покупців напрямки – до Старих Петрівців по Вишгородській трасі, і до Вишеньок в Бориспільському напрямку», – розповіла UBR.ua київський рієлтор, член Асоціації фахівців з нерухомості (ріелторів) України Інна Шкулепова.

Як уточнила UBR.ua гендиректор АН Благовіст Олена Біберова, вартість земельних ділянок в київському передмісті стартує від $ 1000 / сотку. Найбільш затребувана земля в межах 20 км від межі міста: Обухівський, Житомирський і Одеський напрямки. Ще людям цікаві Києво-Святошинський, Броварський, Бориспільський і Вишгородський райони.

Безпосередньо в самому Києві земля дорожче – за сотку просять $ 2000-3000, і пропозиція дуже обмежена. Найбільший інтерес викликають ділянки в Печерському районі, нецентральній частині Шевченківського, на Сирці, Дорогожичах, Нивках і Осокорках. Нерідко землю купують з будинком-розвалюхою, щоб потім його знести.

Ціни ще піднімуть

В 2019 експерти прогнозують укорінення діючих тенденцій і подорожчання землі. За підрахунками експертів DOM.RIA, попит на землю в найцікавіших напрямках виросте відразу на 20-25%, а ціни – в середньому на 10%.

Це ж стосується великих ділянок, потенційно придатних для будівництва багатоповерхівок. Земля під них може додати в ціні 5-7%. Очікується, що найактивніше ділянки купуватимуть під Києвом, в містах-сателітах: Гатному, Ходосівку, Чабанах і т.д. Вже зараз на цих напрямках попит перевищує пропозицію відсотків на 20, кажуть будівельники.

«Призначення землі для ведення товарного виробництва міняти не можна. Якщо це земля іншого призначення, потрібно дивитися генплан, чи передбачена можливість зміни призначення землі. Якщо так, то потрібно дивитися детальний план території або зонінг. Якщо їх немає, потрібно замовляти розробку детального плану територій. В цілому, труднощів з оформленням землі немає, якщо немає проблем в документах на землю або з власником. Але дуже багато помилок в земкадастрі, іноді доводиться чекати, щоб їх виправили», – зауважила в розмові з UBR.ua Інна Шкулепова.

Зовсім інша історія з ділянками з документами «під ключ». Якщо вони знаходяться в цікавих зонах, то з їх продажем зараз радять потягнути, і продати на піку попиту дорожче.